Türkiye'de liberalizm, sermaye, demokrasi ilişkisi (1950-1980)
Relation between liberalism, capital and democracy in Turkey (1950-1980)
  1. Tez No: 160688
  2. Yazar: ABDULLAH KÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜVEN BAKIREZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada liberalizm ve demokrasi arasında ilişki kurularak, Türkiye'de 1950'den beri liberalizm ve demokrasinin karşılaştığı problemler ve siyasi iktidar ile bir baskı grubu olarak sermaye arasındaki ilişkiler incelenmeye çalışılmıştır. Liberal demokrasinin kurulamamasınn ardında, Osmanlı kültürel ve ekonomik mirasında serbest piyasa ve liberal devlet geleneğinin bulunmaması, Batı'ya kıyasla gecikmiş bir modernleşme ve kapitalistleşme ve dolayısıyla merkeziyetçi devletin katkısı ile de belirlenen burjuvazinin tarihsel zayıflığı gibi nesnel nedenler ve burjuvazinin hem liberalizme hem de demokrasiye mesafeli durması, buna bağlı olarak demokratikleşmeye önderlik edememesi ve liberal burjuva ideolojisini oluşturamaması gibi öznel nedenler olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, by constructing a relation between liberalism and democracy, it is tried to comprehend the problems that liberalism and democracy has confronted since 1950's in Turkey and to examine the relations between the political power and capital (as a pressure group). It is concluded that the reasons why the liberal democracy could not be established by all its instutions are such objective reasons as the absence of the tradition of free market and liberal state in the Ottoman economic and cultural heritance, a delayed modernization and capitalization in comparison to the West and the subsequent historical weakness of the bourgeoisie contributed by the determining role of the centralist state and such subjective reasons as the bourgeoisie's farness from both liberalism and democracy and thus its inability to lead democratisation and to form liberal bourgeois ideology.