Psikiyatri servisi yatış öyküsü olan kız ergenlerin bilişsel kopma sendromu belirti düzeyleri ile kendine zarar verme davranışı arasında ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between cognitive disengagement syndrome symptom levels and non-suicidal self-injury in adolescent girls with a history of psychiatric inpatient treatment
  1. Tez No: 910247
  2. Yazar: AIGIUN GUSEINOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN GÖZPINAR BADEMCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bilişsel Kopma Sendromu (BKS) zihinsel bulanıklık, hayallere dalma, yavaş hareket etme gibi belirtilerle tanımlanan ve Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu'ndan (DEHB) bağımsız bir bozukluk olarak değerlendirilen bir dikkat sorunudur. Kendine Zarar Verme Davranışları (KZVD) ise intihar amacı olmaksızın kişinin kasıtlı olarak kendine zarar verdiği tekrarlayıcı davranışlar olarak tanımlanır ve özellikle ergenlik döneminde sık görülür. Çalışmamızda, psikiyatri yatış öyküsü bulunan 12-18 yaş arası ergen kızlarda BKS belirtileri ile KZVD arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, BKS belirtilerinin şiddetinin belirli türde KZVD ile olan bağlantısı, BKS'nin KZVD'nin içsel ve dışsal düzenleyici işlevlerine etkisi, psikiyatri yatış süresinin bu ilişki üzerindeki rolü değerlendirilmiş ve özbildirim ile ebeveyn raporları arasındaki farklar araştırılmıştır. Araştırma örneklemi, 30.08.2024-30.11.2024 tarihleri arasında Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı yataklı servisinde tedavi görmüş kız ergenler ve ebeveynlerinden oluşmaktadır. Veri toplama araçları arasında yarı yapılandırılmış tanısal klinik görüşme, sosyodemografik veri formu, Yavaş Bilişsel Tempo Ölçeği (ebeveyn ve özbildirim), Kendine Zarar Verme Davranışları Değerlendirme Envanteri ve diğer geçerli psikometrik ölçüm araçları yer almaktadır. Araştırmaya yaşları 12 ile 18 arasında değişen (Ortalama: 15,94 ± 1,35 yıl) toplam 145 kız hasta dahil edilmiştir. Çalışmada, hastalar arasında en sık görülen kendine zarar verme davranışı kesme olup, bu davranış tüm hastalarda (%100) gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cognitive Disengagement Syndrome (CDS) is an attention-related condition characterized by symptoms such as mental fogginess, daydreaming, and slow movement. It is considered a distinct disorder, independent of Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD). Non-Suicidal Self-Injury (NSSI) refers to repetitive behaviors where individuals deliberately harm themselves without suicidal intent and is particularly prevalent during adolescence. This study investigates the relationship between CDS symptoms and NSSI in adolescent girls aged 12-18 with a history of psychiatric inpatient treatment. Specifically, the study evaluates the association between the severity of CDS symptoms and specific types of NSSI, the impact of CDS on the internal and external regulatory functions of NSSI, the role of psychiatric hospitalization duration in this relationship, and differences between self-reports and parent reports. The study sample consists of adolescent girls and their parents who received inpatient treatment at the Child and Adolescent Psychiatry Unit of Goztepe Prof. Dr. Suleyman Yalcın City Hospital between August 30, 2024, and November 30, 2024. Data collection tools included a semi-structured diagnostic clinical interview, a sociodemographic data form, the Sluggish Cognitive Tempo Scale (parent and self-report versions), the Non-Suicidal Self-Injury Assessment Inventory, and other validated psychometric measurement tools. A total of 145 female patients aged between 12 and 18 years (Mean: 15.94 ± 1.35 years) participated in the study. The most common type of non-suicidal self-injury (NSSI) observed among the patients was cutting, which was reported in all participants (100%).