Policy analysis on groundwater and agricultural dynamics in semi-arid regions with agent-based simulation
Ajan tabanlı simülasyon ile yarı kurak bölgelerde yer altı suyu ve tarımsal dinamiklere ilişkin politika analizi
- Tez No: 910248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNENÇ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Yüzey su kaynakları ve yer altı su kaynaklarından çekilen suların önemli bir kısmı tarımsal sistemlerde kullanılmaktadır. Yüzey suyunun sınırlı olduğu yarı kurak bölgelerde tarımsal faaliyetler yer altı su kaynaklarına bağlı olarak sürdürülmektedir. Ancak bu bölgelerde kuraklık seviyelerinin artması, mevcut yer altı su kaynakları ile tarımsal faaliyetler için gereken su miktarı arasındaki açığı artırmaktadır. Bu nedenle yer altı su kaynaklarının ve tarımsal üretimin geleceği risklidir. Yarı kurak bölgelerden biri olan Konya Kapalı Havzası, Türkiye'nin en yüksek toplam tarımsal üretim değerine sahiptir. Böylesine önem bir bölgede, ürün desenlerdeki değişiklikler, çiftçilerin bilinçsiz davranışları, iklim sorunları ve kontrol mekanizmalarındaki denetim ve yaptırım eksikliği gibi sorunlardan dolayı yer altı su kaynakları son yıllarda hızla azalmaktadır. Bu tezde, yarı kurak bölgelerdeki yer altı su kaynaklarını ve tarımsal dinamikleri incelemek amacıyla Konya Kapalı Havzası'ndan esinlenerek ajan tabanlı bir model kurulmakta ve 50 yıllık periyotlarla simulasyonlar gerçekleştirilmektedir. Modelde çeşitli sosyal, çevresel ve ekonomik senaryolar analiz edilmekte ve tarımsal verimliliğe zarar vermeden hangi koşulların yer altı su kaynaklarını destekleyeceğini araştırmak için ilk analizle karşılaştırmalar yapılmaktadır. Senaryo analizlerine dayanarak yer altı su kaynaklarını dışarıdan su taşıyarak destekleme politikasının yanı sıra, ürün ekim desenlerini ve yer altı suyu kullanımını sınırlayan çeşitli politikalar geliştirilmekte ve analiz edilmektedir. Analiz sonuçları, yarı kurak bölgelerde çiftçilerin daha eğitimli hale gelmesi ve gerekli kontrol mekanizmalarının uygulanmasıyla beraber tarımsal üretim hacminde önemli bir kayıp yaşanmadan yer altı suyu kullanımını azaltabilecek çeşitli politikaların var olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A significant part of the water withdrawals among surface water resources and groundwater resources is used in agricultural systems. In semi-arid regions where surface water is limited, agricultural activities are sustained depending on groundwater resources. However, increase in drought levels in these regions increases the gap between available groundwater resources and the required water for agricultural activities. Therefore, the future of groundwater resources and agricultural production are risky. Konya Closed Basin, one of the semi-arid region, has the highest total agricultural production value in Türkiye. In such an important region, groundwater resources have been declining rapidly in the last decades based on issues such as changes in crop patterns, uneducated farmer behaviors, climate issues, and lack of supervision and enforcement in control mechanisms. In this thesis, an agent-based model is established which is inspired by the Konya Closed Basin to examine groundwater and agricultural dynamics in semi-arid regions, and simulations are executed for 50-year periods. Various social, environmental, and economic scenarios are analyzed in the model and compared to the base run simulation to investigate which conditions would support groundwater resources without harming agricultural efficiency. Based on scenario analysis, various policies are developed and analyzed that limit crop planting patterns and groundwater usage in addition to the policy that supports the groundwater resources by transporting water from outside. Results of the analysis showed that as farmers become more educated and necessary control mechanisms are implemented in the semi-arid regions, groundwater usage can be reduced without losing agricultural production volume significantly through various policies.