Orhan Pamuk'un eserlerinde folklorik unsurlar
Folkloric elements in Orhan Pamuk's works
  1. Tez No: 910246
  2. Yazar: ELİF HALİL ALTUNDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Toplumların maddi, manevi ortaya koyduğu kendine özgü olan her şey kültürü oluşturur. Kültürün kuşaktan kuşağa aktarılmasında edebi eserlerin rolü büyüktür. Eserlerdeki folklorik unsurların varlığı toplumun yaşayışına ayna tutar ve yaratının derinlik kazanmasını sağlar. Türk edebiyatında folklorik unsurların yoğun bir biçimde kullanılması Türk kültürünün zenginliğini ve çeşitliliğini ortaya koyar. Bu bağlamda halk bilimi toplumların kültürel mirasını anlamak adına önemli bir disiplindir. Orhan Pamuk eserlerinde halk bilimi ve halk edebiyatı unsurlarını başarılı bir biçimde kullanmıştır. Batı kültürü ile Türk kültürünü sentezleyerek global bir okuyucu kitlesine sahip olmuştur. Eserlerinde kullandığı folklorik unsurlar kültürümüzün farklı coğrafyalara tanıtılması açısından büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmamda, Orhan Pamuk'un 2010 sonrası dokuz eserinde halk edebiyatı ve halk bilimi unsurları sınıflandırılarak kullanılış yerleri ve amaçları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Everything that is unique to societies, materially and spiritually, constitutes culture. Literary works have a great role in transferring culture from generation to generation. The presence of folkloric elements in the works mirrors the life of the society and enables the creation to gain depth. The intense use of folkloric elements in Turkish literature reveals the richness and diversity of Turkish culture. In this context, folklore is an important discipline to understand the cultural heritage of societies. Orhan Pamuk successfully used folklore and folk literature elements in his works. He has gained a global readership by synthesizing Western culture and Turkish culture. The folkloric elements, which he has used in his works are of great importance in terms of introducing our culture to different geographies. In this study, folk literature and folklore elements were classified in Orhan Pamuk's nine works after 2010, and their places of use and purposes were determined.