Sismik izolatörlü yapılarda rijit cisimlerin sallanma hareketinin incelenmesi
Investigation of rocking response of rigid bodies in seismic isolated structures
  1. Tez No: 910260
  2. Yazar: MUSTAFA DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇİLSALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sismik izolasyon özellikle deprem kuşağındaki yapılara etki eden sismik tehlikenin azaltılmasında etkili bir yoldur. Bu teknoloji, yapılardaki deplasman taleplerini azaltırken aynı zamanda da deprem performansını artırmaktadır. Bu iyileşme hem yapısal hem de yapısal olmayan elemanların korunması açısından olabilir. Böylece, sismik izolatörler bina fonksiyonelliği açısından önemli olan herhangi bir kattaki rijit cisimlerin performansını iyileştirir. Fakat rijit cisimlerin davranışı deprem şiddetine bağlı olan izolatör özellikleri ile değişmektedir. Sürtünmeli izolatörlü sistemlerde önemli parametrelerden biri olan sürtünme katsayısı kayma yüzeyi üzerinde deprem esnasında oluşan sıcaklıktan etkilenmektedir. Fakat sürtünme katsayısındaki bu sıcaklık genellikle sürtünmeli izolatörlü yapıların modellemesinde ihmal edilmektedir. Bu çalışma kapsamında farklı türdeki yapısal çerçeve modellerinde bulunan rijit cisimlerin devrilme olasılıkları araştırılmıştır. Rijit objelerin devrilme performansına ilişkin parametrik bir çalışma yapılmış ve sürtünme katsayısının sıcaklığa bağlılığının rijit cisimlerin devrilme kırılganlığına etkileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Seismic isolation is an effective way to reduce seismic hazard on structures, especially for those ones located in earthquake prone areas. While this technology reduces displacement demand on structures, it enhances seismic performance at the same time. This enhancement can be in terms of protection of both structural and nonstructural components. Thus, seismic isolators improve the performance of rigid bodies on any floor of a building, which is very important in terms of functionality of the building. However, the behavior of rigid bodies are affected by the properties of the isolators, which depend on the intensity of earthquake shaking. Friction coefficient, an important parameter for friction pendulum isolators, is affected by the temperature on the sliding surface during an earthquake. However, change in friction coefficient are generally ignored for modeling of structures with friction isolators. In this study, probability of overturning of different rigid bodies on structural frame models are investigated. A parametric study related to overturning performance of the rigid bodies are performed and effect temperature dependence of friction coefficient on overturning of rigid body fragility curves are represented.