Meslek öğretmenlerinin görüşlerine göre mesleki ve teknik eğitim programına ilişkin durum, ihtiyaç ve çözüm önerileri
Situation, needs and solution suggestions related to vocational and technical education program according to the opinions of vocational teachers
- Tez No: 910259
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, mesleki ve teknik eğitim programlarının geçmişten günümüze kadar değişimi göz önünde bulundurulduğunda var olan durumunu ve ihtiyaçların giderilme yollarını ortaya koymayı amaçlamıştır. Araştırma, fenomenoloji (olgubilim) çalışmasına dayanmakta olup araştırma verileri araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Katılımcılar amaçlı örneklem yöntem kapsamında kullanılan maksimum çeşitliliğe göre seçilmiştir. Görüşme 38 meslek öğretmeni ile yüz yüze yapılmış, ulaşılan veriler analiz edilerek, kategori ve alt kategoriler belirlenmiştir. Kategori ve alt kategorilerde frekans ve yüzdelik dilimleri belirlenerek, öğretmen görüşlerine yer verilmiştir. Araştırmada, program öğeleri ve paydaşlar bağlamında mesleki ve teknik eğitim programlarının var olan durum ve ihtiyaçları hakkında katılımcıların öneri ve görüşleri alınmıştır. Bu verilere göre, program öğelerinin genellikle öğrenciye uygun olduğu fakat sektör ihtiyaçlarını karşılamada bazı alanlarda yetersiz kaldığı, öğretmenlerin ise teknolojik gelişmelere göre hizmet içi programlara ihtiyaç duyduğu görülmüştür. İçerik yoğunluğunun düzenlenerek sektör ihtiyacına ve öğrenci seviyesine uygun hale getirilmesi gerektiği görüşüne ulaşılmıştır. Eğitim durumları bağlamında ders kitaplarında bulunan video içeriklerinin çoğaltılması, ders içerik ve saatlerinin düzenlenmesi, ders içeriğine göre atölye ve donanım eksikliklerinin tamamlanması gerektiği görülmüştür. Paydaşlar bağlamında, öğrencilere yönelik ilgi yetenek taramalarının yapılması, ortaokul sürecinden itibaren öğrencilere ve velilere alan tanıtımlarının yapılması, öğretmenlerin ise alanlarının gelişimlerine uyum sağlamalarına katkı sağlamak için düzenli hizmet içi eğitim programlarına katılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca sektör- okul işbirliğinin yapılarak, öğrencinin mesleğe uyumunu ve istihdamını sağlamada katkı sağlayacağı sonucuna ulaşılmıştır. Yükseköğretim bağlamında ise mesleki ve teknik eğitim mezunlarının yükseköğretime devamını sağlayacak düzenlemenin yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal ways to meet the existing situations and needs of vocational and technical education programs by taking into account the changes from past to present. The research is based on a phenomenology study, and the research data was collected using the interview form prepared by the researcher. The interview was conducted face to face with 38 vocational teachers, the data obtained was analyzed and categories and subcategories were determined. Frequencies and percentages were determined in the context of categories and subcategories, and teachers' opinions were included. In this research, suggestions and opinions of participants were taken about the current situation and needs of vocational and technical education programs in the context of program elements and stakeholders. According to these data, it has been seen that the program elements are generally suitable for the student, but are inadequate in some areas to meet the needs of the sector, and teachers need in-service programs according to technological developments. Content density needs to be regulated and made suitable for sector needs and student level. In the context of educational situations, it was deemed necessary to increase the video content in the textbooks, organize the course content and hours, and complete the deficiencies in workshops and equipment according to the course content. In the context of stakeholders, it has been concluded that interest and talent screenings are carried out for students, field introductions are made to students and parents starting from the secondary school period, and teachers participate in regular in-service training programs to contribute to their adaptation to the development of their fields. In addition, it was concluded that sector-school cooperation will contribute to the student's adaptation to the profession and employment. In the context of higher education, it has been concluded that regulations should be made to ensure the continuation of vocational and technical education graduates in higher education.