Geniş katılımlı spor etkinliklerinde teknolojik etki: İstanbul maratonu etkinlik yöneticisi görüşlerinin değerlendirilmesi
Technological impact on large participation sports events: Evaluation of Istanbul marathon event manager opinions
- Tez No: 910272
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLAYDA GÜLSEREN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, teknoloji kullanımının geniş katılımlı spor etkinliklerine dahil edilmesinde, teknolojinin uygulanmasındaki dengenin kurulmasında spor etkinlik yönetiminde karar verici olan etkinlik yöneticilerinin teknolojiyi nasıl yönettiklerinin belirlenmesi ve teknolojik değişimin spor etkinlik yönetimi disiplinine yansımalarını incelemek amaçlanmaktadır. Nitel araştırma türlerinden olan durum çalışması deseninin benimsendiği bu çalışmada amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Uluslararası çapta bir spor etkinliği olan İstanbul Maratonu ile sınırlı olan çalışmanın araştırma grubunu İstanbul Maratonu'nu organize eden Spor İstanbul kurumunun profesyonel ekibinden araştırmaya gönüllü olarak katılan etkinlik yöneticileri oluşturmaktadır. Hazırlanan sorular doğrultusunda, her yöneticiyle yarı yapılandırılmış görüşme yöntemiyle yüz yüze görüşme yapılarak elde edilen veriler, MAXQDA 2024 nitel veri analiz programından faydalanılarak betimsel içerik analizi ile çözümlenmiştir. Analiz sonucunda tema-alt tema ve kod formatında çözümlenen veriler ışığında altı tane tema belirlenmiştir. Bu temalar;“etkinliğe göre teknoloji dizaynı, dijital gücü yakalama, etkinlik yönetim sürecine proaktif ve reaktif yaklaşım, toplum 5.0 vizyonu, etkinliğin seyrine dijital dokunuş ve yeni nesil etkinlik yöneticisi profili”şeklindedir. Yöneticilerin görüşleri bu altı ana tema doğrultusunda analiz edilerek bulgulara ulaşılmıştır. Sonuç olarak çalışmada, geniş katılımlı spor etkinlik türü olarak İstanbul Maratonu'nda teknoloji kullanımının en elzem elementlerden biri olarak nitelendirildiği, spor etkinlik yöneticisinin vizyonu, bakış açısı ve yönetme gücünün teknolojinin etkin kullanılmasında son derece önemli parametreler olduğu ve insan faktörü olmadan teknolojinin tek başına etkili olamayacağı vurgulanmıştır. Yöneticilerin, çevreye olumsuz etki vermeme konusunda bilinçli ve duyarlı oldukları görülmüştür. Özellikle sonuçların doğru ölçülmesi gibi adil oyun ortamı sağlanmasına yardımcı olması, etik değerlere saygılı olarak sosyal faydanın sağlanmaya çalışılması katılımcılara haz ve mutluluk vererek katılımın devamlılığını sağlamıştır. Ayrıca, AR-GE biriminin olmayışı teknolojik gelişmelerin sistematik bir şekilde takip edilip uygulanamamasına neden olacağı ve teknolojinin oluşturacağı teknik risklerin yanında önemli bir sorun olarak da istihdamı etkileyeceği yani teknolojinin insanın yerini alacağı görüşü teknolojinin olumsuz tarafı olarak görüldüğü anlaşılmıştır. Spor etkinlik yöneticilerinin teknolojinin oluşturacağı dezavantajlara karşı sporun doğasını koruyacak en etkili konumda yer aldığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine how event managers, who are decision makers in sports event management, manage technology in the inclusion of technology in sports events with large participation and in establishing the balance in the application of technology and to examine the reflections of technological change on the discipline of sports event management. In this study, which is a qualitative research type, case study design was adopted and criterion sampling, which is a purposeful sampling method, was used. The research group of the study, which is limited to the Istanbul Marathon, which is an international sports event, consists of event managers who voluntarily participated in the research from the professional team of Spor Istanbul institution that organizes the Istanbul Marathon. In line with the prepared questions, the data obtained by face-to-face semi-structured interviews with each manager were analyzed with descriptive content analysis using the MAXQDA 2024 qualitative data analysis program. As a result of the analysis, six themes were determined in the light of the data analyzed in theme-subtheme and code format. These themes are;“Technology design according to the event, capturing digital power, proactive and reactive approach to the event management process, society 5.0 vision, digital touch to the course of the event and new generation event manager profile”. The opinions of the managers were analyzed in line with these six main themes and the findings were reached. As a result, it was emphasized in the study that the use of technology in the Istanbul Marathon, as a sports event type with wide participation, was characterized as one of the most essential elements, the vision, perspective and management power of the sports event manager were extremely important parameters in the effective use of technology and that technology alone could not be effective without the human factor. It was observed that the managers were conscious and sensitive about not having a negative impact on the environment. In particular, helping to provide a fair game environment such as measuring the results correctly, and trying to provide social benefit by respecting ethical values provided pleasure and happiness to the participants and ensured the continuity of participation. In addition, it has been understood that the lack of an R&D unit will cause technological developments to not be systematically followed and implemented, and that in addition to the technical risks that technology will create, it will also affect employment as a significant problem, in other words, the view that technology will replace humans is seen as the negative side of technology. It has been understood that sports event managers are in the most effective position to protect the nature of sports against the disadvantages that technology will create.