Teysir Halef'in hayatı ve Asâfîru Dârwîn adlı romanının incelenmesi
The life of Teysir Halef and the review of the novel named Asafiru Darwin
- Tez No: 910273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ACAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Modern Arap Edebiyatının yaşayan önemli yazarlarından biri Suriyeli yazar Teysir Halef'tir. 1967 yılında Suriye'nin Kuneytira kentinde doğan Teysir Halef, 1993 yılında Şam Üniversitesi Basın Yayın bölümünden mezun olmuştur. Aynı yıl, küçük hacimli bir hikâye olan Kıtat Uhrâ adlı eseri yayınlayarak yazarlık hayatına ilk adımını atmıştır. Bu tarihten günümüze (2024) kadar, hikâye, roman ve tarihî araştırmalar başta olmak üzere onlarca eser kaleme almıştır. Teysîr Halef'in kaleme aldığı romanlar içinde dikkat çeken eserlerden biri Asafiru Dârwin adlı edebi çalışmasıdır. Modern Arap Edebiyatının seçkilerinden biri olan bu eser, roman türündedir ve tanrısal bakış açısıyla kaleme alınmıştır. Üzerinde çalışılan kitap, tarihsel roman kategorisinde yer almaktadır. Eser, 19. yüzyıl sonlarına doğru üç kıtaya hükmetmiş Osmanlı İmparatorluğu'nun Amerika Birleşik Devletleri'nin Şikago kentinde düzenlenen uluslararası bir fuara katılımını konu edinmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the important living writers of Modern Arabic Literature is the Syrian writer Teysir Khalaf. Born in 1967 in Quneitira, Syria, Teysir Khalaf graduated from the Press and Publishing Department of Damascus University in 1993. In the same year, he took his first step into his writing life by publishing the small-volume story“Kıtat Uhra”. From this date until today (2024), he has written dozens of works, especially stories, novels and historical research. One of the remarkable works among the novels written by Teysîr Halef is his literary work called Asafir Dârwin. This work, which is one of the selections of Modern Arabic Literature, is in the novel genre and was written from a divine perspective. It is in the historical novel category. The work is about the participation of the Ottoman Empire, which ruled three continents towards the end of the 19th century, in an international fair held in Chicago, USA.