Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçu
  1. Tez No: 910271
  2. Yazar: ELİF NİSA ÇELİKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAADDİN EGEMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 282. maddesinde düzenlenen“Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama Suçu”incelenmiştir. Bilinen ismiyle kara para'nın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Bununla birlikte konu ile ilgili hukuksal düzenlemelerin görece daha yeni olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde suç işlemek cazip bir kazanç kaynağı olarak görülmektedir. Aklama suçuyla korunmak istenen hukuki değerlerin daha iyi anlaşılabilmesi ve bu suç ile ilgili bilinç düzeyinin toplum düzeyinde artması gerekmektedir. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde aklama suçu ile ilgili kavramlardan bahsedilmiş ve suçla korunan hukuki değer açıklanmıştır. Aklamanın nedenleri, aşamaları ve yöntemleri de ilk bölümde incelenmiştir. İkinci bölümde suçun unsurları ayrı ayrı incelenmiştir. Suçun unsurlarına dahil olmayan kusurluluk ayrı başlık altında incelenmiştir. Etkin pişmanlık hükümleri ve aklama suçuyla benzerlik gösteren suçlar da ikinci bölümde yer almaktadır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde suçun özel görünüş şekilleri, suçun yaptırımı ve muhakemesi işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the“Crime of Laundering Assets Derived from Crime”regulated in Article 282 of the Turkish Criminal Code No. 5237 is examined. The history of black money, as it is known, dates back to ancient times. However, we can say that the legal regulations on the subject are relatively new. Today, committing a crime is seen as an attractive source of gain. It is necessary to better understand the legal values to be protected by the laundering crime and to increase the level of awareness about this crime at the society level. This thesis consists of three chapters. In the first part, the concepts related to the laundering crime are mentioned and the legal value protected by the crime is explained. The reasons, stages and methods of laundering are also examined in the first chapter. In the second chapter, the elements of the crime are analyzed separately. Negligence, which is not included in the elements of the crime, is examined under a separate heading. The provisions on effective remorse and crimes that are similar to the offense of laundering are also included in the second part. In the third and final part of the study, the special forms of the crime, the sanction and the judgment of the crime are examined.