Özgür Balpınar'ın çocuk edebiyatı yapıtlarının çocuk edebiyatının temel ögeleri açısından incelenmesi
Analysis of Özgür Balpınar's children's literature works in terms of the basic elements of children's literature
  1. Tez No: 910282
  2. Yazar: MUSTAFA AKGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu araştırmada Özgür Balpınar'ın şu ana kadar yayımlanmış tüm kitaplarının çocuk edebiyatının temel ilkeleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Özgür Balpınar'ın on kitabı, çocuk edebiyatı ürünlerinin taşıması gereken dış yapı özellikleri açısından boyut, kâğıt, kapak, sayfa düzeni ve resim; iç yapı özellikleri açısından konu, izlek, karakter, dil ve anlatım, ileti ile eğitsel ilkeler bakımından incelenmiştir. Yazarın kitapları, doküman incelemesi (belge incelemesi) yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, Özgür Balpınar'ın kitaplarının çocuk edebiyatının dış yapı ve iç yapı özellikleri ile eğitsel ilkeler açısından, çocuk edebiyatının temel ilkelerinin büyük çoğunluğuna uygun nitelikte olduğu belirlenmiştir. Bu nitelikler; dil ve anlatımın çocukların seviyesine uygun olması, konuların çocukların ilgi, ihtiyaç ve beklentilerine yanıt vermesi, konunun oluşturulmasında, merak duygusu ve çatışmalardan sıkça faydalanılması, karakterlerin çocukların özdeşim kurabileceği yaş ve özelliklere sahip olmasıdır. Bununla birlikte, eserlerin iletilerinin çocuklarda evrensel değerlere duyarlılık geliştirebilecek nitelikte olduğu da belirlenmiştir. İncelenen kitapların tüm özellikleri değerlendirildiğinde Türkçe öğretiminde yararlanılabileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca yazarın kitaplarının, çocuklarda okuma alışkanlığı geliştirmeye yönelik özellikler taşıdığı tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda incelenen eserlerle ilgili olarak araştırmacılara ve eğitimcilere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine all of Özgür Balpınar's books published so far in terms of the basic principles of children's literature. Özgür Balpınar's ten books were examined in terms of external structure characteristics that children's literature works should have, such as size, paper, cover, page layout and picture; in terms of internal structure characteristics, subject, theme, character, language and expression, message and educational principles. The author's books were analyzed using the document analysis method. As a result of the research, it was determined that Özgür Balpınar's books are in accordance with the majority of the basic principles of children's literature in terms of external and internal structural features and educational principles. These qualities are that the language and expression are appropriate to the level of the children, the subjects respond to the interests, needs and expectations of the children, the sense of curiosity and conflicts are frequently used in the creation of the subject, and the characters have ages and characteristics that children can identify with. In addition, it has been specified that the messages of the works can build up sensitivity to universal values in children. When all the features of the analysed books were handled, it was concluded that they could be used in teaching Turkish. Besides, it has been seen that the author's books have features that help improve reading habits in children. As a result of the research, recommendations were made to researchers and educators regarding the works examined.