Ön ödemeli konut satış sözleşmeleri
Prepaid housing sales contracts
- Tez No: 910281
- Danışmanlar: PROF. DR. ZARİFE ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tezde, ön ödemeli konut satış sözleşmeleri konusu incelenmiş, konuyla ilgili 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde açıklamalarda bulunulmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde ön ödemeli konut satış sözleşmesinin kanuni tanımı, konusu ve tarafları incelenmiş ve sözleşmeye konu olabilecek taşınmazların nitelikleri ele alınmıştır. İkinci bölümde ön ödemeli konut satış sözleşmesinin unsurları, hukuki niteliği, sözleşmenin geçerli olabilmesi için kanunen uyulması gereken şekil kuralı ve ön ödemeli konut satış sözleşmelerinin diğer benzer sözleşmelerden farkları inceleme konusu edilmiştir. Üçüncü bölümde ön ödemeli konut satış sözleşmesinin tarafları olan tüketici ile satıcının yükümlülükleri anlatılmaya çalışılmıştır. Son olarak dördüncü bölümde ise ön ödemeli konut satış sözleşmesini sona erdiren ve kanun koyucu tarafından tüketiciye tanınan cayma ve dönme hakları incelemeye tâbi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the subject of prepaid housing sales contract has been examined and in relation to the subject some explanations have been provided within the framework of The Consumer Protection Law No. 6502. In the first section, the legal definition, subject, and parties of the prepaid housing sales contract have been examined, and the characteristics of the immovable properties that may be the subject of the contract have been discussed. In the second section, the elements of the prepaid housing sales contract, its legal attribute, the formal requirements that must be followed by law for the contract to be valid, and the differences between prepaid housing sales contracts and other similar contracts have been issued. In the third section, the obligations of the consumer and the seller, who are the parties to the prepaid hosuing sales contract, have been attempted to be explained. Finally, in the fourth section, the withdrawal and termination rights, which were granted to the consumer by the legislator and terminate the prepaid housing sales contract have been examined.