Embodied energy and carbon: A Case study of a brettsapel passivhaus in The Uk
Gömülü enerji ve karbon: Birleşik Krallık'ta bir brattstapel pasif ev örneği
- Tez No: 910320
- Danışmanlar: PROF. FIONN STEVENSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Sheffield
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnşaat malzemelerindeki enerji talebi ve buna bağlı olarak ortaya çıkan karbon emisyonları hızla artmakta olup, diğer tüm sektörlerde oranla enerjinin %36'sını, karbon emisyonlarının ise %39'unu oluşturmaktadır. Bu nedenle malzemelerin gömülü enerji ve karbon emisyonlarının ve binaların kullanım enerjisinin azaltılması iklim değişikliğinin azaltılması açısından önemlidir. Bu örnek çalışmasında, Birleşik Krallık'taki bir Brettstapel Pasif Ev konut, henüz literatürde yer almayan düşük çevresel etkili malzemelerin bu tip düşük enerjili binalarda kullanım enerjileri ve karbon emisyonları üzerindeki etkinliğini ve önemini göstermek için analiz edilmiştir. Çalışmanın amaçları şunlardır: (1) en son teknolojileri analiz; (2) gömülü enerji/karbon hesaplamalarını ve ölçümlerini etkileyen kısıtlamaları ve zorlukları tanımlamak; (3) Birleşik Krallık için Brettstapel inşaatına ilişkin gömülü karbon emisyonlarını ve enerji verilerini oluşturmak; (4) Pasif evlerdeki gömülü karbon emisyonları ile operasyonel enerji/karbonun karşılaştırılması; ve (5) Pasif evlerde karbon emisyonunu azaltmak için düşük etkili malzeme seçimlerinin sürdürülmesine yönelik önerilerde bulunmak. Bu çalışmada ev turu, röportajlar ve fotoğraf analizini içeren karma yöntem yaklaşımı kullanılmıştır. Girdi-Çıktı analiz yöntemiyle malzeme karbon hesaplamaları için yeni bir yazılım modelleme aracı (Revit eklentisi, H\B:ERT) kullanıldı. Malzemelerin karbon yoğunlukları ICE V3.0 veri tabanına dayanmaktadır ve malzeme verilerinin eksik olduğu yerlerde Çevresel Ürün Beyanları (EPD) kullanılmıştır. Genel olarak hesaplamalardan elde edilen sonuçlar, ahşap malzeme kullanımının binanın toplam karbon emisyonunu azaltmada önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Malzemelerden kaynaklanan karbon emisyonları, 50 yıllık bir süre boyunca ev için operasyonel karbon emisyonlarının üçte biri kadardır; bu, Pasif Ev ve diğer düşük enerjili bina standartlarında her zaman dikkate alınmalıdır
Özet (Çeviri)
Energy demand in building construction materials and carbon emissions in relation to this are growing rapidly and accounts for 36% of the energy and 39% of the carbon emissions from all other sectors. Therefore, lowering the embodied energy and carbon emissions of the materials and operational energy of the buildings are important to mitigate the climate change. In this case study, a Brettstapel Passivhaus home in the UK is analysed to demonstrate the effectiveness and significance of the low impact materials on operational energy and carbon emissions on this type of low energy buildings, which is not yet covered in literature. The objectives of the study are to: (1) analyse the state of the art; (2) define boundaries and challenges which affect the embodied energy/carbon calculations and measurements; (3) establish the embodied carbon emissions and energy data for Brettstapel construction for the UK; (4) comparing the embodied carbon emissions and operational energy/carbon in Passivhauses; and (5) make recommendations for sustaining low impact material choices to decrease the carbon emission in Passivhauses. Mixed methods approach was used, including a home demonstration tour, interviews, and photo survey are used in this study. A novel software modelling tool (Revit plug-in, H\B:ERT) was used for the material carbon calculations with an Input-Output analysis method. The materials carbon intensities are based on the latest ICE V3.0 database and Environmental Product Declarations (EPD) were used wherever a material data was missing. Overall, the results from the calculations show that using the timber material has significant effect on decreasing the total carbon emission of the building. The embodied carbon emissions from the materials one third of the operational carbon emissions for the home over a 50 years period, this should always be considered in Passivhaus and other low energy building standards.