ERASMUS+ Değişim Programının öğrencilerin akademik başarı ve 21. yy becerileri üzerindeki etkisi: Havacılık Yönetimi alanında bir Karma Yöntem Araştırması
Impact of the ERASMUS+ Exchange Programme on students academic success and 21st century skills: A Mixed-Methods Research in Aviation Management field
  1. Tez No: 910321
  2. Yazar: YASİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN ŞENGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Eğitim ve Öğretim, Sivil Havacılık, Astronomy and Space Sciences, Education and Training, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, Erasmus+ Değişim Programı'nın öğrencilerin akademik başarı ve 21. yüzyıl becerileri üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu incelemeyi hedeflemektedir. Çalışma, nicel ve nitel veri toplama yöntemlerini bir araya getiren ve kullanan karma paradigma yaklaşımıyla yürütülmüştür. Çalışmanın ağırlıklı olan bölümünü oluşturan nitel kısımda, fenomenolojik desen ve görüşme tekniği kullanılarak Erasmus+ Programı'na katılan Havacılık Yönetimi Bölümü öğrencilerinin hangi 21. yüzyıl becerilerine sahip oldukları tümdengelimsel tematik analiz tekniğiyle incelenmiştir. Belge doğrulaması ile öğrencilerin programa katıldıkları dönem öncesi-sonrası karşılaştırmaları yapılmış ve akademik başarı durumları irdelenmiştir. Nicel kısımda ise katılımcı grubu üzerinde; 21. Yüzyıl Öğrenen Becerileri Kullanım Ölçeği uygulanmış ve cinsiyet, programa katılım yılı, programa katılım sağlanan ülke değişkenleri için analizler yapılmıştır. Analizler sonucu tüm boyutlarda ortalamanın üzerinde beceri kullanımı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları, Erasmus+ Programı'nın havacılık öğrencilerinin 21. yüzyıl becerilerini olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Çalışmada Erasmus+ Öğrenci Değişimi Programı'nın, Havacılık Yönetimi öğrencilerinin yenilikçilik becerileri, dijital okuryazarlık, problem çözme ve iş birliği becerileri başta olmak üzere 21. yüzyıl becerilerini geliştirdiği katılımcı görüşlerine dayanarak ifade edilmiştir. Bu çalışma, benzer değişim programlarının akademik ve profesyonel gelişim üzerindeki etkilerini anlamak isteyen araştırmacılar, eğitim kurumları ve politika yapıcılar için önemli bir kaynak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of the Erasmus+ Exchange Programme on the academic success and 21st century skills of students. The study used a mixed-methods approach that combines quantitative and qualitative data collection methods. In the qualitative section, which forms the majority of the study, a phenomenological design and interview technique was used to investigate the 21st century skills possessed by aviation management students participating in the Erasmus+ program through a deductive thematic analysis. A document analysis was also conducted to compare the students academic performance before and after participating in the program. In the quantitative section, the 21st Century Learner Skill Usage Scale was applied to the study group, and analyses were conducted considering gender, year of participation, and country of participation. The results of the analyses indicate that skill usage is above average in all dimensions. The research findings indicate that the Erasmus+ Programme positively impacts the 21st century skills of aviation students. According to the participants views, the study suggests that the Erasmus+ Student Exchange Programme enhances various skills, especially innovation, digital literacy, problem-solving, and collaboration skills. This study provides an important resource for researchers, educational institutions, and policymakers seeking to understand the impact of similar exchange programs on academic and professional development.