Otel işletmelerinde işe alım sürecinde Metaverse'ün uygulanabilirliği: Yöneticiler üzerine bir araştırma
Applicability of Metaverse in the recruitment processes in hotel businesses: A research on menagers
  1. Tez No: 910331
  2. Yazar: RAMAZAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BATMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET CANER KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Gelişen dijital teknolojilerin önemli bir alanı olan Web teknolojisinin gelişim evrelerinin en son seviyesi Web 3.0, Metaverse'ün işlerlik kazandığı altyapıyı oluşturmaktadır. Metaverse teknolojisi kullanıcısına var olan evrenle birlikte dijital ortamda sanal bir dünya inşa etme imkânı sunmaktadır. İşletmeler, çevreleriyle sürekli etkileşim halinde olduklarından teknolojik alanda yaşanan gelişmelerden etkilenmektedirler. İşletmeler, bu etkileşimin bir sonucu olarak insan kaynakları faaliyetlerini dijital ortama taşıyarak dijitalleşme çabasına girmişlerdir. İnsan Kaynakları Yönetimin (İKY)'de gerçekleşen dijitalleşme sayesinde işletmeler, zaman, iş gücü ve maliyet konusunda fayda ve avantaj sağlamış olmalarına rağmen hala işe alım sürecinde sorunlar yaşanmaktadır. Yaşanan bu sorunların giderilmesinde Metaverse teknolojisi oldukça önemli bir görev üstlenmektedir. Bu çalışmanın amacı, işe alım sürecinde Metaverse'ü kullanılarak işe alınacak adayın, alınacağı pozisyona uygunluğu, niteliği ve tecrübesinin test edilip deneyimleyerek doğru adayın seçimine katkısını incelemek ve ulaşılacak veriler ve değerlendirmelerle literatüre ve işletmelerin stratejik İnsan Kaynakları (İK) biriminin işe alım sürecine katkı sağlamaktır. Bu araştırmanın yöntemi olarak, belirlenen hedef kitlenin özellikleri ve çalışmanın konusu dikkate alınarak nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmada katılımcılarla gerçekleştirilen görüşmelerde yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmıştır. Toplanan veriler, verimlilik, avantajlar, kullanım ve geleceğe dair beklentiler olmak üzere dört tema altında MAXQDA 2024 nitel veri analiz paket programı kullanılarak gerçekleştirilen içerik analizi ile yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, işe alım sürecinde dijital teknolojilerin kullanılması, doğru adayın belirlenmesine katkı sağlamakla birlikte yer ve zaman sınırlaması olmadan daha çok adayla görüşerek insan kaynağını etkili ve verimli kullanma imkânı sağlayabileceği görülmüştür. Diğer yandan, turizm işletmelerinin emek yoğun oluşu nedeniyle işe alım ve mülakat süreçlerinin sadece sanal ortamda düzenlenmesinin yeterli olmayacağı anlaşılmıştır. Metaverse teknolojisinin işe alım sürecinde kullanılmasının işletmelere zaman, personel ve maliyet yönünden fayda sağlamakla birlikte kaynakların korunması amacıyla kullanılarak sürdürülebilirliğe de katkı sağlayacağı görülmüştür. Dijital teknolojilerle birlikte kullanım alanı genişleyerek artan Metaverse'ün, gelecekte teknolojiye yatkın nesillerin etkisiyle yaygın kullanılıp trend olacağı sonucuna varılmıştır. Öneriler kısmında ise otelcilik sektörüne ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The latest phase in the development of Web technologies, which are an important area of emerging digital technologies, is Web 3.0, forming the infrastructure for the functionality of the Metaverse. Metaverse technology offers users the opportunity to build a virtual world in a digital environment alongside the existing universe. Businesses, being in constant interaction with their surroundings, are affected by developments in the technological field. As a result of this interaction, businesses have embarked on the effort of digitalization by moving their human resources activities into the digital arena. Despite the benefits and advantages that businesses have gained in terms of time, labor, and cost through the digitalization of Human Resource Management (HRM), problems still persist in the recruitment process. In addressing these issues, Metaverse technology plays a significant role. The aim of this study is to examine how the use of the Metaverse in the recruitment process contributes to the selection of the right candidate by testing and experiencing the suitability, qualifications, and experience of the candidates for the positions they will be hired for, and to provide data and evaluations that will contribute to the literature and the strategic Human Resources (HR) department's recruitment process in businesses. As the method of this research, the qualitative research method has been preferred, taking into account the characteristics of the target audience and the subject of the study. In the interviews conducted with the participants, a semi-structured interview technique was used. The collected data were analyzed through content analysis conducted with the MAXQDA 2024 qualitative data analysis software, interpreted under four themes: efficiency, advantages, usage, and future expectations. The research findings indicate that the use of digital technologies in the recruitment process not only contributes to identifying the right candidates but also provides the opportunity to engage with more candidates without the limitations of time and location, thereby utilizing human resources effectively and efficiently. On the other hand, due to the labor-intensive nature of tourism businesses, it has been understood that conducting recruitment and interview processes solely in a virtual environment may not be sufficient. The use of Metaverse technology in the recruitment process is seen to benefit businesses in terms of time, personnel, and costs, while also contributing to sustainability by conserving resources. It has been concluded that the expanding application of the Metaverse, along with digital technologies, will likely become widespread and trend due to the influence of technology-savvy generations in the future. In the recommendations section, suggestions have been made for the hospitality sector and researchers.