İdiyopatik maküler telenjiektazi olgularında optik koherens tomografi anjiyografi verilerinin araştırılması
Investigation of optical coherence tomography angiography data in idiopathic macular telangiectasia cases
- Tez No: 910343
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada maküler telenjiektazi tip 2 (Mac Tel - 2) hastalarında optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) bulgularını analiz ederek, hastalık evrelerini anlamayı ve OKTA'nın tanı, takip ve tedavi süreçlerinde sağladığı katkıları değerlendirmeyi amaçladık. Mac Tel - 2 genellikle yaşamın 5-7. dekatlarında ortaya çıkar. Bu hastalık, santral görme kaybı ve görme alanında bozulmalar ile karakterizedir. Her iki gözü etkiler ve nörosensoriyel atrofik değişikliklerle seyreder. OKTA'nın non-invaziv olması ve vasküler ağların üç boyutlu görüntülenmesini sağlaması, özellikle koroid neovaskülarizasyonunun erken tespiti ve tedavi planlamasında önemli bir avantaj sunmaktadır. Mac Tel - 2 olguları ile kontrol grubu ve kendi evreleri arasında karşılaştırmalar yapılarak, OKTA'nın hastalığın tanısındaki etkinliği ve vasküler parametrelerin değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Mac Tel - 2 tanısı almış ve OKTA tetkiki yapılmış 26 hastanın 51 gözü incelenmiştir. Kontrol grubunda, retinal hastalığı olmayan ve OKTA tetkiki yapılmış benzer yaş ve cinsiyete sahip 26 bireyin 51 gözü değerlendirilmiştir. Çalışmada en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), kişilerin demografik özellikleri, fundus bulguları ve OKTA tetkiklerine ait görüntüleri ve kantitatif veriler analiz edilmiştir. Bulgular: Yaş ortalamaları olgu grubunda 61,16±6,72 yıl (58-70), kontrol grubunda 58,47±4,68 yıl (57-69) olarak hesaplandı. 26 Mac Tel - 2 hastasının %80,4'ünü (n:41) kadın hastalar oluşturmaktadır. Yaş ortalaması olgu grubunda 61,16±6,72 olarak bulundu. Olgu grubunda EİDGK (logMAR) ortalaması 0,25±0,29'dur. Kontrol grubunda EİDGK ortalaması 0,00'dır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: In this study, we aimed to analyze the optical coherence tomography angiography (OCTA) findings in patients with macular telangiectasia type 2 (Mac Tel type 2) to understand disease stages and evaluate the contributions of OCTA in diagnosis, follow-up, and treatment processes. Mac Tel type 2 generally appears in the 5th-7th decades of life. This disease is characterized by central vision loss and visual field distortions. It affects both eyes and is accompanied by neuro-sensory atrophic changes. The non-invasive nature of OCTA and its ability to provide three-dimensional imaging of vascular networks present a significant advantage, especially in the early detection of choroidal neovascularization and in treatment planning. By comparing Mac Tel type 2 cases with a control group and among disease stages, we aimed to assess the efficacy of OCTA in diagnosing the disease and evaluating vascular parameters. Materials and Methods: We examined 51 eyes of 26 patients diagnosed with Mac Tel type 2 who underwent OCTA. In the control group, 51 eyes of 26 individuals with no retinal disease and similar age and gender who also underwent OCTA were evaluated. The study analyzed best-corrected visual acuity (BCVA), demographic characteristics, fundus findings, and OCTA images and quantitative data of the participants. Results: The mean age was calculated as 61.16±6.72 in the case group and 58.47±4.68 in the control group. Female patients constituted 80.4% (n=41) of the 26 Mac Tel type 2 cases.