Sefen ven grefti hazırlanmasında vazodilatör ilaçların intima hasarına etkisi
He effect of vasodilator drugs on the preparation of the saphenous vein graft
- Tez No: 91038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ŞAH TOPÇUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Bu çalışmada; koroner bypass safen ven grefti hazırlanması sırasında oluşan intima hasarına, vazodilatör ilaçların etkisinin araştırılması amaçlandı. Koroner bypass ameliyatı yapılacak olan 10 hastadan alınan safen ven grefti örnekleri, her bir örnek yaklaşık 2 cm olmak üzere dört ayrı gruba ayrıldı. Grup I (kontrol grubu) ve Grup ITde serum fizyolojik, Grup üTte verapamil, Grup IV'te nitrogliserin solüsyonu eşit süreli olarak, kontrol grubunda 20 mmHg diğer gruplarda ortalama 100 mmHg basınçla safen ven grefti örneklerine uygulandı. Safen ven grefti örnekleri hazırlık aşamasından sonra ışık mikroskopisi ve elektron mikroskopide incelendi. Işık mikrokopisi ve elektron mikroskopisi düzeyindeki incelemelerde endotel hücre kaybı, intima ve mediadaki ödeme göre patolojik hasar 0-3 arasında skorlandı Her bir grup için ortalama skor elde edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF VASODILATOR DRUGS ON THE PREPARATION OF THE SAPHENOUS VEIN GRAFT In this study, the effect of vasodilator drugs for intimal damage on the harvested saphenous veins of coronary bypass patients were investigated. 2-cm long segments of saphenous veins from 10 coronary by-pass patients were harvested and divided into 4 study groups. In Group I(control group) isotonic solutions were given with 20 mmHg of pressure, İn Group II isotonic solutions, in Group HI verapamil, in Group IV nitrogliserin were given in equal duration and with 100 mm Hg of pressure to the saphenous veins. Upon the completion of the preparation of saphenous vein grafts, light and electron microscopy studied them. Endothelial cell loss, intimal and medial oedema were considered in evaluations scoring was done from 0 to 3. A median score was assessed for each group.