Ergenlerin problemli internet kullanımları ile siber zorbalık eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir
To examine the relationship between the adolescents' problematic internet use and their tendencies to cyber bullying
  1. Tez No: 350006
  2. Yazar: SEVGİ TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyoloji, Education and Training, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasının amacı ergenlerin problemli internet kullanımları ile siber zorbalık eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında İstanbul İli Avrupa yakasında sosyo-ekonomik düzeyi farklı iki ilçeden rastgele seçilmiş 2 Anadolu lisesi, 2 meslek lisesi, 2 genel lise olmak üzere toplam 6 ortaöğretim kurumunda eğitim gören 233' ü (% 43,1) erkek, 307'si (% 56,9) kız olmak üzere toplam 540 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Problemli İnternet Kullanım Ölçeği”, Siber Zorbalık Tutum Ölçeği“ ve ”Kişisel Bilgi Formu" kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS 15 paket programı ile yapılmıştır. Araştırmada verilerinin analizinde Pearson Momentler Korelasyon Analizi, Regresyon Analizi, Bağımsız Grup t-Testi, Tek Yönlü Varyans analizi (ANOVA) ve LSD Post Hoc testi kullanılmıştır. Yapılan istatistiklerde .05 anlamlılık düzeyi esas alınmıştır.Araştırma sonucunda, İnternet bağımlılığı ile siber zorbalık tutumu arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere yapılan korelasyon analizi sonucunda, pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the adolescents' problematic internet use and their tendencies to cyber bullying. 'Problematic Internet Use Scale', 'Cyber Bullying Attitude Scale'-developed particularly for this research- and 'Personal Information Form' were used for gathering data. These scales/forms were applied to 540 students (male:233, female:307) studying in six high schools, which were selected randomly from two counties -with different socio-economic level- of Istanbul in 2011-2012 education term. Data were analyzed by the SPSS 15 statistical tests including independent group t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), LSD post hoc test and regression analysis. The significance level was determined as .05 for the statistical analyses.