Tip 2 diyabetli bireylerde diyetin fitokimyasal indeksi ile bazı metabolik parametreler, depresyon ve anksiyete arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between the phytochemical index of diet and some metabolic parameters, depression, and anxiety in individuals with type 2 diabetes
  1. Tez No: 910444
  2. Yazar: BURÇAK TOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESEN TAŞĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, tip 2 diyabetli bireylerde diyet fitokimyasal indeksinin bazı biyokimyasal belirteçler, depresyon ve anksiyete ile ilişkisinin belirlenmesidir. Materyal ve Metot: Bu araştırma, 18-65 yaş aralığında 199 katılımcı (82 erkek ve 117 kadın) ile yürütülmüştür. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri ve hastalık öyküleri, kişisel bilgi formu aracılığıyla toplanmıştır. Depresyon ve anksiyete düzeyleri Beck Depresyon ve Beck Anksiyete Ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Katılımcıların antropometrik ölçümleri araştırmacı tarafından ölçülmüştür. Biyokimyasal belirteçler, son üç ayda yapılan testlere dayalı olarak hasta dosyalarından elde edilmiştir. Beslenme durumunu saptamak için, 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı ve besin tüketim sıklığı alınmıştır. Fitokimyasal indeks puanları enerji ve toplam gram alımı temel alınarak hesaplanmıştır. Veriler IBM SPSS Statisctics 25 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 55.0 ± 9.5 yıldır. Erkeklerin, çalışmayan ve emekli bireylerin fitokimyasal alımı diğerlerine kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p0.05). Katılımcıların Fİ (g.c.) puanları ile retinopati ve nefropati arasında anlamlı bir fark bulunmuş, fitokimyasal alımı arttıkça bu komplikasyonların görülme sıklığı azalmaktadır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the relationship between dietary phytochemical index and some biochemical markers, depression, and anxiety in individuals with type 2 diabetes. Material and Method: This study was conducted with 199 participants (82 men and 117 women) aged 18-65. The sociodemographic characteristics and health status of the participants were collected through a personal information form. Depression and anxiety levels were assessed using the Beck Depression and Beck Anxiety Inventory. Anthropometric measurements were taken by the researcher. Biochemical markers were obtained from patient files based on tests performed in the last three months. To determine nutritional status, a 24-hour retrospective food consumption record and food consumption frequency were obtained. Phytochemical index scores were calculated based on energy and total gram intake. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 25 software. Results: The mean age of the participants was 55.0 ± 9.5 years. Men, unemployed, and retired individuals had significantly higher phytochemical intake (p0.05). Higher PI scores were significantly associated with lower rates of retinopathy and nephropathy(p0.05).