Açık ve uzaktan öğrenme ortamlarında podcast'in öğrenme malzemesi olarak kullanılabilirliği ve üretim süreci özelliklerinin belirlenmesi: Bir Delphi çalışması
An investigation of the usability and production process of podcasts as learning materials in open and distance learning: A Delphi study
  1. Tez No: 910459
  2. Yazar: ÖYKÜ ŞEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Podcast içerikleri, öğrenenlere eğitim materyallerini zaman ve mekândan bağımsız olarak dinleme fırsatı sunarak açık ve uzaktan öğrenme için önemli bir fırsat sunmaktadır. Üretim ve yayın sürecinin kolay ve ekonomik olması, müzik platformlarının artması ve mobil teknolojilerin gelişmesi ile Podcast içeriklerinin yayın ve kullanımı da farklı bir boyuta ulaşmıştır. Basit değişiklikler ile çok farklı özellik ve türlerde Podcast üretilebilse de açık ve uzaktan öğrenmede sesli malzemeler genellikle metinlerin doğrudan seslendirilmesi ile elde edilmektedir. Alanyazın ve teknik örnekler incelendiğinde bu formatın etkili öğrenmeyi sağlayacak şekilde nasıl üretilebileceği ve hangi formatlarda sunulabileceği konusunda bir çalışma veya çerçeveye rastlanılmamıştır. Bu nedenle araştırma, podcast teknolojisinin temel özellikleri ile üretim ve yayın sürecini ortaya çıkarmayı hedeflemiştir. Bunun için Delphi tekniği ile Türkiye'deki Üniversitelerin web sitelerinde yayınlanmış Podcast içeriklerinin üretiminde görev yapan uzmanlardan görüş toplanmıştır. Bu görüşler ilgili uzmanlar tarafından 3 turda değerlendirilmiş 14 kategoride toplam 59 madde elde edilmiştir. Bu sonuçlar kapsamında Podcast içeriklerinin açık ve uzaktan öğrenme bağlamında temel özellikleri, kullanım şekilleri, formatları, yapısı, üretim ve yayın süreci hakkında bir çerçeve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Podcast content offers an important opportunity for open and distance learning by providing learners with the opportunity to listen to educational materials independent of time and space. With the ease and economy of production and broadcasting, the increase in music platforms and the development of mobile technologies, the publication and use of Podcast content has reached a different level. Although Podcasts can be produced in many different features and types with simple modifications, audio materials in open and distance learning are generally obtained by direct vocalization of texts. When the literature and technical examples are examined, there is no study or framework on how this format can be produced in a way to ensure effective learning and in which formats it can be presented. For this reason, the research aimed to reveal the basic features of podcast technology and the production and broadcasting process. For this purpose, Delphi technique was used to collect opinions from experts involved in the production of podcast content published on the websites of universities in Turkey. These opinions were evaluated by the relevant experts in 2 rounds and a total of 59 items in 14 categories were obtained. Within the scope of these results, a framework is presented about the basic features, usage patterns, formats, structure, production and publication process of Podcast contents in the context of open and distance learning.