Kur'an ve siyer ilişkisi bağlamında münafıklar
Hypocrites(munafiqs) in the context of the Qur'an - sirah relationship
  1. Tez No: 910481
  2. Yazar: AHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN ŞEMSEDDİN YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Kur'ân-ı Kerim'in birçok âyetinde nifak ve münafıklardan bahsedilmektedir. Hz. Peygamber'in özellikle hicretten sonra Medine döneminde yürüttüğü tebliğ faaliyetlerinde münafık(lar)ın eylemlerinden ciddi anlamda söz edilir. Münafıklar hakkında birçok çalışma yapılmasına rağmen Mekke-Medine dönemi münafıklarının kimlikleri ve faaliyetlerine dair, Kur'ân-Siyer bütünlüğü içerisinde ele alınan bir çalışmanın yapılmadığı görülmektedir. Bu çalışmada, Kur'ân-ı Kerim'de isimleri geçen ve faaliyetleri hakkında işaretler bulunan münafıkların kimlikleri Tefsir ve Siyer kaynaklarından tespit edilmiş ve hangi tür eylemlere katıldıkları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Discord and hypocrites are mentioned in many verses of the Holy Quran. The actions of hypocrites are seriously mentioned in the Prophet's issuies, especially during the Medina period after the migration. Although many studies have been carried out on hypocrites, it is seen that a study has been conducted on the identities and activities of the hypocrites of the Mecca-Medina period, handled within the integrity of the Quran and Sira. In this study, the identities of the hypocrites, whose names are mentioned in the Qur'an and whose activities are signalled in the Qur'an, have been determined from the sources of Tafsir and Siyar, and what kind of actions they participated in has been emphasised.