Arap grameri açısından Şerif Murteza'nın emalisi
Sharif Murteza's legacy in terms of Arabic grammar
- Tez No: 910482
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYFULLAH EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Emâlî, bir hocanın düzenli aralıklarla öğrencilerine hadis metinleri, gramer, belâgat, fıkıh, tefsir metinleri ve akaid konuları gibi çeşitli ilimleri yazdırarak oluşturduğu edebi bir türdür. Emâlî türü eserler, İslam kültüründe eğitim ve öğretim geleneğinin bir parçası olarak kabul edilmiş ve İslami ilimlerin öğretilmesinde önemli bir rol oynamıştır. Bu eserler, genellikle hocaların belirli bir konuyu öğrencilerine aktarması, öğrencilerin de bu bilgileri yazıya geçirmesiyle oluşmuştur. Ancak, bazı durumlarda sadece bir konu ile sınırlı kalmayıp birden fazla hususa değinilmektedir. Şerîf Murtazâ'nın el-Emâlî (Gurerü'l-Fevâid ve Dürerü'l-Kalâid) adlı kitabı da bu tarz eserlerden biridir. İmâmiyye Şia'sının önde gelen âlimlerinden olan Şerîf Murtazâ, el-Emâlî adlı eserinde Arap şiiri ve deyimleri, gramer ve belâgat unsurlarından yararlanarak içinde luğavi, kelâmi, fıkhî vb. meselerinin de bulunduğu âyet ve hadisleri mezhebi açıdan yorumlamaya gayret göstermiştir. Bu çalışmamızda, Şerîf Murtazâ'nın âyet ve hadislerin açıklanmasında kullandığı nahiv, sarf ve belâgat konularının yanı sıra eserinde izlediği yöntemi (el-Emâlî'nin genel özelliklerini) inceledik.
Özet (Çeviri)
al-Amālī is a literary genre in which a teacher would periodically dictate to his students various sciences such as hadith texts, grammar, rhetoric, jurisprudence, tafsīr and al-ʿaqīda texts. Works of the 'amālī genre were accepted as part of the tradition of education and training in Islamic culture and played an important role in the teaching of Islamic sciences. These works were usually composed by teachers conveying a certain subject to their students and students writing down this information. However, in some cases, they were not limited to one subject, but mentioned more than one issue. Şerîf Murtazâ's al-Amâlî (Gurer al-Fawâid wa Dürer al-Kalâid) is one of such works. Sharīf Murtazā, one of the prominent scholars of the Imāmiyya Shia, endeavored to interpret the verses and hadiths, including theological, theological, jurisprudential, etc. issues, from a sectarian perspective by utilizing Arabic poetry and idioms, grammar and rhetoric in his work al-Amālī. In this study, we have analyzed the method (the general characteristics of al-Amālī) that Sharīf Murtazā followed in his work as well as the subjects of grammar, sarf and rhetoric that he used in explaining the verses and hadiths.