Finansal hizmetler güven endeksi ile vergi gelirleri arasındaki ilişki: 2012-2024 dönemi Türkiye örneği
The relationship between financial services confidence index and tax revenues: The case of Turkey for the period 2012-2024
- Tez No: 910502
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR DÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Finansal hizmetlerin ve finans sektörünün ekonomik istikrar, büyüme, kalkınma ve refahın sağlanması açısından kilit bir rolü bulunmaktadır ve bu yönüyle de ulusal ekonomilerin önemli bileşenlerindendir. Finans sektöründeki genel piyasa güveni ve sektörün etkinliği yalnızca kişileri ve işletmeleri değil, kamu sektörünü de yakından ilgilendirir. Nitekim sağlıklı işleyen ve piyasalarda güven tesis eden bir finans sektörü ekonomik gelişmeyi destekleyerek vergi gelirlerinde potansiyel olarak artış sağlayabilir. Bu çalışmada temel olarak finansal hizmetler güven endeksi ile vergi gelirleri arasındaki nedensellik ilişkisi araştırılmaktadır. Çalışma kapsamında ayrıca; finansal sistemin yapısı, finansal hizmet sağlayıcılarının rolleri ve vergi politikalarının makroekonomik etkileri üzerinde de durulmuştur. Çalışmanın ampirik analiz kısmında Toda Yamamato Nedensellik Testi uygulanmıştır. Çalışmada örnek ülke olarak Türkiye incelenmiş olup 05/2012-05/2024 arası dönem için aylık veriler kullanılmıştır. Çalışma neticesinde finansal hizmetler güven endeksinden vergi gelirlerine doğru istatistiki olarak anlamlı bir nedensellik ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular finans sektöründeki güven unsurunun devletlerin vergi politikaları açısından önem arz ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Financial services and the financial sector play a crucial role in ensuring economic stability, growth, development, and welfare, making them significant components of national economies. The general market confidence and efficiency of the financial sector concern not only individuals and businesses but also the public sector. A well-functioning financial sector that establishes confidence in the markets can support economic development and potentially increase tax revenues. This study primarily investigates the causality relationship between the financial services confidence index and tax revenues. Additionally, the study focuses on the structure of the financial system, the roles of financial service providers, and the macroeconomic effects of tax policies. The Toda Yamamoto Causality Test was applied in the empirical analysis section of the study. The study examines Turkey as a sample country, using monthly data for the period from May 2012 to May 2024. The results of the study indicate a statistically significant causality relationship from the financial services confidence index to tax revenues. These findings show the importance of the confidence factor in the financial sector concerning state tax policies.