XIX. ve XX. yüzyıllarda Kazan Dilbilim Okulu
The Kazan Linguistics School in XIX. and XX. centuries
- Tez No: 910547
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP BAĞLAN ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
1870'li yılların sonu ve 1880'li yılların başlarında Kazan Üniversitesi bünyesinde oluşan Kazan Dilbilim Okulu Rusya'daki dilbilim alanına büyük ivme kazandırdı. Bu çalışma, Kazan Dilbilim Okulu'nun kurucularından olan İvan Aleksandroviç Baudouin de Courtenay, Nikolay Kruşevskiy ve Vasiliy Bogoroditskiy gibi bilim adamlarının modern dilbilime bıraktıkları mühim mirasın incelemesine dayanır. Kazan Dilbilim Okulu özellikle fonetik alanında dünya çapında bir üne kavuştu. Dilin fonolojik temellerinin atılmasının yanı sıra, fonem teorisinin geliştirilmesi ve Rusya'da ilk fonetik laboratuvarının kurulması bu alandaki başarılarının en büyük kanıtıdır. Ayrıca Kazan Dilbilim Okulu'nda genel dilbilim, morfoloji, lehçebilim, Hint-Avrupa, Slav ve Türk dillerinin incelenmesinde önemli çalışmalar yürütüldü. Kazan Dilbilim Okulu bünyesinde geliştirilen teori ve yöntemlerin incelendiği bu çalışmada, okulun XIX. ve XX. yüzyıl dilbilim dünyasındaki yeri ve önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Kazan Linguistics School, established within Kazan University in the late 1870s and early 1880s, gave great impetus to the field of linguistics in Russia. This study is based on the examination of the important legacy left to modern linguistics by scientists such as Ivan Aleksandrovich Baudouin de Courtenay, Nikolay Khrushevsky and Vasiliy Bogoroditskiy, one of the founders of the Kazan Linguistic School. Kazan Linguistic School has gained a worldwide reputation, especially in the field of phonetics. In addition to laying the phonological foundations of the language, the development of phoneme theory and the establishment of the first phonetics laboratory in Russia are the greatest evidence of their success in this field. In addition, important studies were carried out at the Kazan Linguistics School in the study of general linguistics, morphology, dialectology, Indo-European, Slavic and Turkic languages. In this study, the theories and methods developed within the Kazan Linguistics School are examined, and the school's 19th century history is examined. and XX. Its place and importance in the world of linguistics in the 19th century is emphasized.