Espas ve kompozisyon açısından bir karşılaştırma: Rönesans ve sonrası batı resmi-Türk celî sülüs yazıları
A Comparison in terms of spacing and composition: Western renaissance and post-renaissance art - Turkish celi thuluth khats
- Tez No: 910551
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Sanatları Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Hat sanatı, Kur'an-ı Kerim'i daha güzel yazmak ülküsünden ortaya çıkmış bir sanat olarak kabul edilir. Müslümanların, kutsal kitaplarını ve içindeki ayetleri çeşitli yüzeylere yazarken gösterdikleri hassasiyet, güzel olması için sergiledikleri faaliyetler Arap harflerinin geometri temelinde bir sanat ortaya çıkarmalarını sağlamıştır. Hat sanatının türleri içinde celî sülüs yazı özellikle Osmanlılar zamanında yoğun olarak ele alınıp işlenmiştir. Özellikle celî sülüs yazıların 19. Yüzyıldan itibaren estetik seviyelerinin daha da yükseltildiği görülür. Avrupa'nın resim sanatına verdiği önemin ve değerin karşısında Türk İslam dünyasında hat sanatı yer alır. İki büyük medeniyetin sanatlarında en yüksek seviyeyi sergileyen bu iki sanatın, kompozisyon ve estetik kaidelerinde bir takım paralelliklerin yer alması, iki ayrı kültürün kendi sanatlarında ulaştıkları ortak yönlerin varlığını ortaya koymaktadır. Hat sanatından daha evrensel olan Batı resim sanatındaki figüratif kompozisyonlarla, celî sülüs yazıların karşılaştırılması yapılmıştır. Her iki sanattan benzer kompozisyonlar tespit edilip bu eserler üzerinde ortak sanat ögelerinin ve dengelerin olduğu vurgulanmıştır. Her iki sanattaki espas ve kompozisyonun daha iyi algılanması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The art of khat/calligraphy is considered to have emerged from the aspiration to write the Qur'an more beautifully. The sensitivity shown by Muslims in transcribing their holy scriptures and verses onto various surfaces has led to the creation of a form of art based on the geometry of Arabic script. Among the types of khat/calligraphy, especially during the Ottoman era, Thuluth script was extensively studied and developed. Particularly, from the 19th century onwards, there is evidence of further elevating the aesthetic levels of Thuluth scripts. While Europe prioritized painting as an art form, khat/calligraphy found its place in the Turkish-Islamic world. The existence of certain parallels in composition and aesthetic principles between these two great civilizations' arts demonstrates shared elements achieved in their respective arts. This is notably clearer in European art from the Renaissance onwards and Turkish Thuluth scripts after the 19th century. Comparisons have been made between the more universal figural compositions in Western Renaissance and subsequent painting and Thuluth scripts. Similar compositions have been identified from both arts, emphasizing common artistic elements and balances in these works.