Ateş nedeniyle enfeksiyon hastalıkları kliniğine yatırılarak takip ve tedavi edilen hastaların değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the febril patients hospitalized in the infectious diseases and clinical microbiology department
- Tez No: 910550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRAGÜL AKINCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışmada ateş nedeniyle servisimize yatırılan hastalara ait verilerin değerlendirilmesi, ateş nedenlerinin irdelenmesi ve güncel durumun tekrar gözden geçirilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Ocak 2011-Mayıs 2013 tarihleri arasında ateş şikayetiyle Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği'mize yatırılarak izlenmiş olan 230 hasta retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalışmaya alınan 226 hastanın 208'inde ateş enfeksiyon kaynaklı, 18'inde ise enfeksiyon dışı nedenlere bağlı idi. Pnömoni, idrar yolu enfeksiyonu, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, selülit ve solunum yolu viral enfeksiyonları sırasıyla en sık saptanan enfeksiyonlardı. Nedeni bilinmeyen ateş (NBA) kriterlerine uyan 19 hasta mevcuttu. NBA olgularının %53'ü enfeksiyon, %21'i inflamatuvar hastalık, %10,5'i malignite, %10,5'i etiyolojisi saptanamayan hastalık, %5,3'ü diğer hastalıklar olarak gruplandırıldı. Başvuru öncesi hastaların %65'i diğer sağlık kuruluşlarına başvurmuş, %43'ü öncesinde antibiyotik kullanmıştı. Sonuç: Bu çalışmada, hastaların büyük bir kısmında ateşin enfeksiyon kaynaklı olduğu, NBA grubunun ise küçük bir oranı oluşturduğu görülmektedir. Ateşe neden olan enfeksiyonlar arasında pnömoni ve üriner enfeksiyonların halen önemini koruduğu ve ateşli hasta grubunda etiyoloji belli olmadan antibiyotik kullanımının çok yaygın olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate the data of patients hospitalized for fever, to investigate the causes of fever and to review the current situation. Materials and methods: Between January 2011 and May 2013, 230 patients who were admitted to our Infectious Diseases and Clinical Microbiology Department with fever were retrospectively evaluated. Results: Of the 226 patients included in thestudy, fever was due to infection origin in 208 patients and noninfectious causes in 18 patients. Pneumonia, urinary tract infection, Crimean-Congo Hemorrhagic Fever, cellulitis and respiratory viral infections were the most common infections respectively. There were 19 patients with fever unknown origin (FUO) criteria. 53% of FUO cases were classified as infection, 21% inflammatory disease, 10.5% malignancy, 10.5% undetectable disease, 5.3% other diseases. 65% of the patients had applied to the health institutions before the admission and 43% had used various antibiotics. Conclusion: In this study, it was seen that fever was the origin of infection in the majority of the patients and the FUO group constituted a small proportion. It is understood that pneumonia and urinary infections are still important among the infections causing fever and antibiotic use is very common in the febrile patients without specific etiology.