Çevrimiçi pazaryerlerindeki haksız ticari uygulamaların AB hukuku ve Türk hukuku kapsamında incelenmesi
Examination of unfair commercial practices on the online marketplaces within the scope of EU law and Turkish law
  1. Tez No: 910585
  2. Yazar: ZEYNEP NAZLI GÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE IŞINSU ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Tüketici işlemleri ve tüketiciye yönelik uygulamalar, tüketici hukukunun kapsamındadır. Bu durumda, tüketiciye yönelik haksız ticari uygulamaların da tüketici hukuku kapsamında olduğunu söylemek mümkündür. Tüketicinin kararını etkileyen haksız ticari uygulamalar, tüketici hukuku kapsamında yasaklanmıştır. Amaç ise tüketicinin hukuki bir işlem yaparken özgür iradesiyle hareket etmesine ve karar vermesine imkan tanımaktır. Teknolojik gelişmelerle birlikte elektronik ticaretin önemi artmıştır. Tüketiciler, ihtiyaçlarını elektronik ticaret siteleri üzerinden akdettikleri elektronik sözleşmelerle gidermektedirler. Satıcı ve sağlayıcılar ile tüketicilerin eş zamanlı bir arada bulunmaksızın uzaktan iletişim araçlarıyla akdettikleri elektronik sözleşmeler, mesafeli sözleşme niteliğine haiz olmaktadırlar. Elektronik ticaretin bu denli yaygınlaşmasıyla birlikte bu alanın hukuki boyutunun da düzenlenmesi gerekmiştir. Elektronik ticaretin başlı başına düzenlenmesi yeterli olmayıp ayrıca elektronik ortamda tüketicilerin akdettiği sözleşmeler kapsamında tüketicilerin korunmasına ilişkin düzenlemelerin de yapılması gerekmiştir. Bu çalışmada, çevrimiçi pazar yerlerindeki haksız ticari uygulamalara, bunlara karşı tüketicinin nasıl korunacağına ilişkin Avrupa Birliği hukukundaki ve Türk hukukundaki düzenlemeler değerlendirilmiştir. Çevrimiçi pazar yerlerindeki haksız ticari uygulamalar dışında kalan internet ortamındaki diğer haksız ticari uygulamalar, bu çalışmanın kapsamında değildir.
Özet (Çeviri)
Consumer transactions and consumer-wise practices fall within the scope of consumer law. Therefore, it is possible to say that consumer-wise unfair commercial practices also fall within the scope of consumer law. Unfair commercial practices affecting the consumer's decision are prohibited within the scope of consumer law. The purpose of this prohibition is to enable consumers to make decisions and engage in legal transactions freely and based on their own will. The importance of electronic commerce has increased with technological developments. Consumers meet their needs through electronic agreements they conclude through electronic commerce sites. Electronic agreements concluded between sellers and providers and consumers via remote communication tools without being together simultaneously are considered distance agreements. With the spread of electronic commerce, the legal aspect of this area also needed to be regulated. Regulating electronic commerce by itself is not sufficient; additional regulations are necessary to protect consumers within the scope of agreements entered into by consumers in electronic environments. This study evaluates the regulations in European Union law and Turkish law concerning unfair commercial practices in the online marketplaces and how consumers are protected against these practices. This study evaluates the regulations in European Union law and Turkish law regarding unfair commercial practices in online marketplaces and how to protect consumers against them. Other unfair commercial practices in the internet environment other than unfair commercial practices in online marketplaces are not within the scope of this study.