Tekrarlayan düşük olgularında, maternal tiroid fonksiyon testleri, tiroid otoantikorları ve immün profilin araştırılması
  1. Tez No: 91060
  2. Yazar: SELİM AKGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM SAPMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
l.OZET Bu çalışma Mayıs 1998 ile Haziran 1999 tarihleri arasında Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde toplam 50 kadın hasta üzerinde yapıldı. Çalışma grubuna 1. veya 2. trimestir tekrarlayan düşüğü bulunan (20. gebelik haftasından küçük ve düşük sayısı >3 adet) 25 hasta alındı. Kontrol grubuna ise 1. veya 2. trimestir gebelikleri devam etmekte olan (20. gebelik haftasından küçük) ve daha önce hiç düşüğü bulunmayan 25 sağlıklı gebe kadın alındı. Her iki gruptan klinik parametreler olarak; arteryel tansiyon, nabız, ateş, solunum sayısı, yaş, gebelik sayısı, doğum sayısı, yaşayan çocuk sayısı, önceki küretaj sayısı, ultrasonografi veya son adet tarihine göre tespit edilmiş gebelik haftaları sorgulanarak kaydedildi. Her iki gruptan laboratuvar parametreler olarak: tam kan sayımlan (Hb, Htc, Pit, WBC), Tiroid fonksiyon Testleri (TT3, TT4, FT3, FT4, TSH, TBG), Tiroid otoantikorlan (anti-TPO, anti-TG), Antifosfolipid Sendromu ile ilgili parametreler olarak: aCL-IgG, aCL-IgM ve aPTT bakıldı. Ayrıca tüm hastalardan Antinükleer antikorlar (ANA), C3, C4 ve total immünoglobülinlerden IgG, IgM ve IgA bakıldı. Klinik parametrelerden, ortalama gebelik haftası, tansiyon, nabız, ateş, solunum sayısı, her iki grupta benzer olarak bulundu (p>0.05). Ortalama anne yaşı, tekrarlayan düşük yapan grupta (30.56+3.78 yıl) kontrol grubuna göre (25.52+5.05 yıl) anlamlı olarak yüksek bulundu (p 0.05). aCL-IgG, aCL-IgM, ANA, aPTT ortalama değerleri tekrarlayan düşüpolan grup ve kontrol grubunda istatistiksel olarak benzer bulundu (P >0.05). C3 ve'C4 ortalama değeri ve total IgG ve IgM değerleri ortalaması tekrarlayan düşüğü olan grup ve kontrol grubunda istatistiksel olarak benzer bulundu (p> 0.05). Tekrarlayan düşük yapan grupta FT3 ortalama değeri (2.94±0.61pg/ml) kontrol grubuna göre (2.5711.16 pg/ml) anlamlı olarak yüksek bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT This study was conducted between May 1998 and June 1999 in Fırat University Hospital Elazığ. 50 patients were included in the study: A case group composed of 25 patients admitted for at least 3 repepetive, 1st and 2nd trimester abortions (earlier than 20th week) and a control group of 25 gestational age matched healthy pregnant women with no history of pregnancy loss. Among clinical parameters, body temperatures, arterial pressures, pulse and respiratory rates per minute, age, numbers of total pregnancy, abortion, labor, living children and gestational ages according to last menstrual period and ultrasonographic biometries were measured, asked and recorded respectively. Laboratory parameters routinly measured were Complete Blood Counts (Hb, Hct, WBCand Pit counts), Thyroid Function Tests (TT3, TT4, FT3, FT4, TSH, TBG), Antithyroid Antibodies (Anti-TPO, Anti-TG), parameters related with Anti Phospholipid Syndrome (aCL-IgG, aCL-IgM, aPTT), ANA, Complements (C3, C4), and total immune globulines (TIgA, TIgM, TIgG) Clinical parameters of mean gestational age, body temperature, blood pressure, pulse and respiratory rate per minute recordings were alike in both groups (p>0.05). Mean maternal age of recurrent abortus group (30.56±3.78) was significantly higher than that of the control group (25.52±5.05), (p>0.05). Mean number of total labor (1.36+1.25), living children (1.08±0.81) and curetages (0.16±0.37) were significantly lower in case group than those in control group (1.64+-0.81; 0.52+-0.71; 2.0+-2.04), (p0.05). Statistically significant difference also did not exist between mean C3, C4, aCL-IgM, aCL-IgG, ANA, total IgM and total IgG levels (p>0.05).