İran'da tarım sigorta uygulamaları
Agricultural insurance practices in Iran
- Tez No: 910604
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Tarım sigortası, güvence altında alan bir kurum olarak çiftçilerin faaliyetlerini genişletmeyi teşvik eder. Tarım sigortasının uzmanlaşmasıyla, tarım alanında bölgesel tarım türlerine, istenilen ürün kombinasyonlarına, modern tarım yöntemlerinin yaygınlaştırılmasına ve nihayetinde tarım sektörünün genişlemesine ve gelişmesine yönelik temel stratejiler geliştirilebilir. Bu araştırma, İran'da tarım sigortasıyla ilgili koşulları, sorunları ve kısıtlamaları incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın modeli, nitel araştırmalarda kullanılan çalışma modelidir. Araştırmanın verileri, İran'daki 22 uzman kişi ile gerçekleştirilen yüz yüze görüşmeler aracılığıyla toplanmış, veri doygunluğuna ulaşıldığında veri toplama süreci sonlandırılmıştır. Araştırma yöntemi, eleştirel bir yaklaşıma dayanmaktadır ve veriler, Grounded Theory analiz tekniği kullanılarak incelenmiştir. Derinlemesine mülakatlar aracılığıyla elde edilen sonuçlar, MaxQDA programı ile analiz edilmiştir. Bu mülakatların analizi sonucunda, toplam 987 ham veriden 692 kavram çıkarılmıştır. Bu kavramlardan 10 ana tema elde edilmiş ve iki temel olgu olan“kusurlu yönetim”ve“yapısal sorunlar”belirlenmiştir. Ayrıca,“işlevsel bozulma”seçilen temel olgu olarak tanımlanmıştır. Kusurlu yönetim ve yapısal sorunlar, İran'daki tarım sigortasını işlevsel bir çöküşle karşı karşıya bırakmıştır. Araştırma bulguları, İran'daki tarım sigortasının çeşitli yapısal ve yönetimsel sorunlarla karşı karşıya olduğunu göstermektedir. Katılımcıların ifadelerine göre, tarım sigortası fonunun yönetim yapısında uzman eksikliği, yolsuzluk, emir-komuta yönetimi ve bağımsızlık eksikliği gibi sorunlar bulunmaktadır. Ayrıca, tarım sigortası hizmetlerinin düşük seviyesi, çiftçilerin düşük eğitim seviyesi ve sigorta fonunun devlet yardımlarına bağımlılığı gibi yapısal sorunlar da tespit edilmiştir. Bu sorunlar, tarım sigortasının işlevsel bozulmasına ve çiftçilerin memnuniyetsizliğine yol açmaktadır. Araştırma sonuçları, tarım sigortasının etkinliğini artırmak için yönetim yapılarında, düzenlemelerde ve modern bilgilerin kullanımında temel değişiklikler yapılması gereğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, çiftçilerin sigorta hizmetlerinden memnuniyetini artırmak için sigorta primlerinin adil bir şekilde belirlenmesi, hasar tespit süreçlerinin hızlandırılması ve çiftçilere yönelik eğitim ve tanıtım programlarının düzenlenmesi gerekmektedir. Devletin tarım sigortasına yönelik mali desteklerinin artırılması ve özel sektörün bu alana katılımının teşvik edilmesi de önemli öneriler arasındadır. Bu şekilde, tarım sigortası, çiftçilerin risklerini azaltarak tarım sektörünün sürdürülebilirliğine ve gelişimine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Agricultural insurance, as an institution that covers risk, encourages farmers to expand their activities. On the other hand, with the specialization of agricultural insurance, fundamental strategies can be developed for regional agricultural types, desired product combinations, the dissemination of modern agricultural methods, and ultimately the expansion and development of the agricultural sector. This study aims to examine the conditions, problems, and constraints related to agricultural insurance in Iran. The research model is a case study model used in qualitative research. The data for the study were collected through face-to-face interviews with 22 experts in Iran, and the data collection process was terminated when data saturation was reached. The research method is based on a critical approach, and the data were analyzed using the Grounded Theory analysis technique. The results obtained through in-depth interviews were analyzed using the MaxQDA program. As a result of the analysis of these interviews, 692 concepts were derived from a total of 987 raw data points. From these concepts, 10 main themes were obtained, and two fundamental phenomena,“defective management”and“structural problems,”were identified. Additionally,“functional decay”was defined as the selected fundamental phenomenon. Defective management and structural problems have faced agricultural insurance in Iran with functional collapse. The research findings indicate that agricultural insurance in Iran is confronted with various structural and managerial problems. According to the participants' statements, there are issues such as lack of expertise in the management structure of the agricultural insurance fund, corruption, command-and-control management, and lack of independence. Additionally, structural problems such as the low level of agricultural insurance services, the low education level of farmers, and the dependency of the insurance fund on government subsidies have been identified. These issues lead to functional deterioration of agricultural insurance and farmers' dissatisfaction. The research results suggest that fundamental changes should be made in management structures, regulations, and the use of modern information to increase the effectiveness of agricultural insurance. Furthermore, to increase farmers' satisfaction with insurance services, it is necessary to set insurance premiums fairly, accelerate the damage assessment processes, and organize training and promotional programs for farmers. Increasing governmental financial support for agricultural insurance and encouraging the participation of the private sector in this field are also among the important recommendations. In this way, agricultural insurance contributes to the sustainability and development of the agricultural sector by reducing farmers' risks.