Kredi büyümesinin ve inovasyonun ekonomik büyümeye etkisi
The impact of structural reforms on the financial sector: The effect of banking regulations and financial innovation on economic growth
- Tez No: 910603
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BAHAR ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, Türkiye ve Güney Kore'nin finansal sektöründeki yapısal reformların ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini incelemektedir. Özellikle 2000-2023 dönemini kapsayan analizde, her iki ülkenin finansal reformlar, patent başvuruları, özel sektör kredilerinin GSYİH içindeki payı ve dijital bankacılık işlemlerinin toplam hacmi gibi değişkenler üzerinden bir karşılaştırma yapılmıştır. Analiz sonuçları, Türkiye'de patent başvurularının ve dijital bankacılık finansal işlemlerinin ekonomik büyüme üzerinde pozitif etkiler sağladığını, ancak özel sektör kredilerinin GSYİH içindeki payının artışının ekonomik büyümeye sınırlı katkı sağladığını göstermiştir. Güney Kore'de ise, patent başvurularının ekonomik büyümeye etkisinin Türkiye'ye kıyasla daha belirgin olduğu ve dijital bankacılık işlemlerinin büyümeyi önemli ölçüde desteklediği tespit edilmiştir. Ayrıca, Güney Kore'de özel sektör kredilerinin GSYİH içindeki payının ekonomik büyümeye daha güçlü bir katkı sağladığı gözlemlenmiştir. Türkiye için önerilen politikalar, özel sektör kredilerinin daha verimli kullanımı, kredi mekanizmalarının güçlendirilmesi ve dijital bankacılık işlemlerinin yaygınlaştırılmasıdır. Güney Kore için ise, mevcut finansal reformların sürdürülmesi, yenilikçi finansal araçların geliştirilmesi ve dijital bankacılık işlemlerinin yaygınlaştırılması önerilmektedir. Her iki ülke için patent başvurularının teşvik edilmesi ve araştırma-geliştirme faaliyetlerinin desteklenmesi de ekonomik büyümenin artırılması açısından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of structural reforms in the financial sectors of Turkey and South Korea on economic growth. The analysis covers the period from 2000 to 2023, comparing the effects of financial reforms, patent applications, the share of private sector credit in GDP, and the total volume of digital banking transactions between the two countries. The findings reveal that in Turkey, patent applications and digital banking transactions positively influence economic growth, while the increase in the share of private sector credit in GDP has had a limited contribution. In South Korea, patent applications have a more pronounced effect on economic growth compared to Turkey, and digital banking transactions significantly support growth. Additionally, the share of private sector credit in GDP has a stronger positive impact on economic growth in South Korea. Recommended policies for Turkey include improving the efficiency of private sector credit utilization, strengthening credit mechanisms, and expanding digital banking transactions. For South Korea, it is suggested to continue existing financial reforms, develop innovative financial instruments, and further expand digital banking transactions. Encouraging patent applications and supporting research and development activities are also crucial for enhancing economic growth in both countries.