Disfonksiyonel uterin kanamalarda levonorgestrel salgılayan rahim içi sistem ile roller-ball endometriyal ablasyonuntedavi etkinliklerinin karşılaştırılması
The comparision of hysteroscopic roller-ball endometrialablation and levonorgestrel intrauterine system in patientswith dysfunctional uterine bleeding
- Tez No: 570446
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ GÖRGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Disfonksiyonel uterin kanaması (DUK) olan kadınlarda levonorgestrel salgılayan rahim içi sistem (LNG-RIS) ve roller-ball endometriyal ablasyonun tedavi etkinliklerini karşılaştırmaktır. Materyal ve Metod: Bu yarı-randomize prospektif çalışmada, LNG-RIS'in sonuçlarını altı aylık takip süresinde roller-ball endometrial ablasyon ile karşılaştırdık. Piktoryal indeks 100 veya daha fazla puan alan, medikal tedaviye dirençli DUK' sı olan 80 kadın çalışmaya dahil edildi. 38 hasta roller-ball endometriyal ablasyon ile 42 hasta LNG-RIS ile tedavi edildi. Menstürasyon süresi, kanama miktarı, serum hemoglobin ve ferritin düzeyleri tedaviden önce, tedavi sonrası 3. ve 6. ayda ölçüldü. Çalışmanın 6. ayının sonunda hasta tatmini değerlendirildi. Sonuçlar: Her iki teknikte 3. ve 6.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the effectiveness of levonorgestrel releasing intrauterine system (LNG-IUS) and roller-ball endometrial ablation in women with dysfounctional uterine bleeding (DUB). Materials and metods: In this quasi-randomized prospective trial, we compared the results of LNG-IUS against roller-ball endometrial ablation with six months follow-up. Eighty patients met the study criteria which included a normal uterine cavity with no confounding diseases, a score of 100 or more on the pictorial blood loss assesment chart, the medical intractability for the oral agents. Thirty-eight patients were treated by roller-ball endometrial ablation and 42 patients were treated by LNG-IUS. Menstrual blood loss, length of the cycle, serum hemoglobin and ferritin levels were assesed before treatment and after 3 and 6 months of the study. At the end of 6th month patient satisfaction rate was measured. Results: In the follow-up period both techniques significantly reduced menstrual blood flow and length of the cycles, and increased serum hemoglobin and ferritin levels after 3 and 6 months of the treatement. The decrease of the menstrual scores was more significant in the rollerball group (p=0.018).