Polikistik over sendromu olan kadınlarda beden imajı algısı ve depresyon düzeyinin değerlendirilmesi
Poli̇ki̇sti̇k over sendromu olan kadinlarda beden i̇maji algisi ve depresyon düzeyi̇ni̇n değerlendi̇ri̇lmesi̇
  1. Tez No: 910643
  2. Yazar: BÜŞRA HÜSAM KONAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Polikistik over sendromu (PKOS), üreme çağındaki kadınlarda sık görülen bir endokrin bozukluktur. Son yıllarda, PKOS'lu hastalarda yüksek beden kitle indeksi ve hiperandrojenizmin dış görünüş üzerindeki etkilerinin, kadınların beden imajı algısını olumsuz yönde etkilediği ve depresyon düzeylerini artırdığına dair çalışmalar artmıştır. Bu çalışmanın amacı, polikistik over sendromlu hastaların beden imajı algısı ve depresyon düzeylerini tespit etmek ve bu sonuçları sağlıklı bir kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırma gözlemsel türde, kesitsel bir çalışmadır. Bu çalışma, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran, 18-49 yaş arası, Rotterdam kriterlerine göre (oligoanovülasyon, klinik ve/veya biyokimyasal hiperandrojenizm bulguları, polikistik over görünümü) PKOS tanısı alan 220 hastayı kapsamaktadır. Etik kurul onayının ardından çalışmaya dahil edilen hastalar, aynı zaman diliminde kontrol amacıyla hastanemize başvuran, herhangi bir jinekolojik patolojisi ya da ek hastalığı bulunmayan 220 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Tüm katılımcılardan demografik verilerini içeren detaylı anamnez alınmıştır. Hastaların yaş, vücut kitle indeksi (VKI), gravida, öğrenim durumu, menarş yaşı, menstruasyon sıklığı ve süresi, akne, hirşutizm ve alopesi gibi fiziksel özellikleri değerlendirilmiştir. Her iki gruba Vücut Algısı Ölçeği (VAÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) uygulanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 20 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya PKOS hasta grubuna 220, sağlıklı kontrol grubuna 220 toplam 440 kadın dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalaması 24 yıl olup, VKI 23,2 kg/m2 ve %60,2'si üniversite mezunudur. Hasta grubundaki kadınların %59,1'inde menstrüel düzensizlik, %56,8'inde akne, %53,2'sinde alopesi ve %30,0'unda hirşutizm vardır. PKOS grubunda beden algısı bozukluğu (VAÖ0,05). VKI'nin 1 birim artması, kişinin beden algısı bozukluğu ihtimalini yaklaşık 1,1 kat arttırmaktadır. Sonuç: Polikistik over sendromu (PKOS), üreme çağındaki kadınlarda sık görülen bir endokrin bozukluktur ve önemli psikososyal etkileri vardır. Çalışmamızda, PKOS'lu hastalarda beden algısı bozukluğu ve depresyon oranlarının sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu bulundu. Ayrıca, beden algısı bozukluğu olan hastalarda depresyon görülme olasılığı da daha yüksekti. PKOS'un yaygınlığı dikkate alındığında, tedavi sürecinde beden algısı ve depresyonun dikkate alınmasının daha etkili ve bütüncül bir tedavi yaklaşımı için önemli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a common endocrine disorder among women of reproductive age. In recent years, studies have increasingly highlighted that high body mass index and the effects of hyperandrogenism on physical appearance in PKOS patients negatively influence body image perception, consequently leading to higher levels of depression. The aim of this study is to assess body image perception and depression levels in patients with polycystic ovary syndrome and to compare these findings with a healthy control group. Materials and Methods: This study is an observational, cross-sectional study. It includes 220 patients aged 18-49 years who were diagnosed with PCOS according to the Rotterdam criteria (oligo-anovulation, clinical and/or biochemical hyperandrogenism, and polycystic ovary appearance) and who presented to the Obstetrics and Gynecology Clinic of Ankara Training and Research Hospital. After obtaining ethical committee approval, the patients were compared with a control group consisting of 220 healthy individuals without any gynecological pathology or additional comorbidities, who presented to our hospital during the same time period for routine check-ups. Detailed demographic data were collected from all participants. Physical characteristics such as age, body mass index (BMI), gravida, education level, age at menarche, frequency and duration of menstruation, acne, hirsutism, and alopecia were evaluated. Both groups were administered the Body Image Scale (BIS) and the Beck Depression Inventory (BDI). The data were analyzed using IBM SPSS 20 statistical software. Findings: A total of 440 women were included in the study, with 220 in the PCOS group and 220 in the healthy control group. The average age of the participants was 24 years, with a mean BMI of 23.2 kg/m², and 60.2% of the women were university graduates. Among the women in the PCOS group, 59.1% had menstrual irregularities, 56.8% had acne, 53.2% had alopecia, and 30.0% had hirsutism. The likelihood of having body image disturbance (BIS0.05). An increase of 1 unit in BMI was associated with approximately a 1.1-fold increase in the likelihood of body image disturbance. Conclusion: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a common endocrine disorder in women of reproductive age, with significant psychosocial effects. In our study, we found that the rates of body image disturbance and depression were significantly higher in women with PCOS compared to a healthy control group. Additionally, the likelihood of depression was higher in patients with body image disturbance. Considering the prevalence of PCOS globally and in our country, we believe that addressing body image and depression in the treatment process is crucial for developing a more effective and holistic approach to care.