Tip 1 diyabetes mellituslu hastaların kalp hızı değişkenliği ile kardiyak ve pulmoner fonksiyonlarının kontrol grubu ile karşılaştırılması
Comparison of heart rate variability, cardiac, and pulmonary functions between patients with type 1 diabetes mellitus and a control group
- Tez No: 910649
- Danışmanlar: PROF. DR. PERRAN BORAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Diyabetli hasta grubunun FEF25-75 değeri kontrol grubuna göre düşük bulundu. Diyabetli hasta grubun FEV1, FVC, FEV1/FVC, DLCO değerleri kontrol grubuna göre farklı değildi. Cinsiyete göre farklılık sadece solunum fonksiyonu üzerine saptandı. Diyabetli kızların FEV1, FEV1/FVC, FEF25-75 ve DLCO/VA% değerleri sağlıklı kızlara göre düşük bulundu. Diyabet yaşı hem 48 ay olanların FEF25-75 değeri kontrol grubuna göre düşük bulundu. Ancak diyabet süresine göre ayrılan 2 grup arasında solunum fonksiyon testleri farklı değildi.Kötü kontrollü diyabet hastalarının solunum fonksiyon değerleri iyi kontrollü gruba göre farklı değildi. insulin dozları farklı olan 2 grup arasında solunum fonksiyonları açısından fark yoktu. Diyabetik hasta grubunun KTA'ı kontrol grubuna göre yüksekti.Diyabetik erkeklerin KTA sağlıklı erkeklere göre, diyabetik kızların KTA ise sağlıklı kızlara göre yüksekti.Diyabet yaşı 48 ay olan grubun KTA kontrol grubuna göre yüksek bulundu. Ancak 2 grup arasında fark yoktu. Hem iyi hem kötü kontrollü diyabetlerin KTA kontrol grubuna göre yüksek bulundu. Ancak iyi kontrollü ve kötü kontrollü diyabet grupları arasında fark yoktu.İnsülin dozu =1ü/kg olan grubun ise KTA ve maksimum kalp hızı kontrol grubuna göre yüksek bulundu. Ancak insulin dozuna göre ayrılmış 2 grup arasında fark yoktu.Hasta grubunun IVRT, DT ve A velosite değerleri kontrol grubuna göre yüksek bulundu. Cinsiyete göre diastolik fonksiyon parametreleri arasında fark saptanmadı. Diyabetik kızların ve erkeklerin IVRT, DT ve A velosite değeri sağlıklı kızlara göre yüksek bulundu. Diyabet yaşı 48 ay olan grubun ise IVRT ve DT değeri kontrol grubuna göre yüksek bulundu. Diyabet yaşı >48 ay grubun DT değeri =1 ü/kg olan grubun IVRT ve DT değeri kontrol grubuna göre yüksek E/A oranı kontrole göre düşük bulundu. İnsulin dozuna göre ayrılmış 2 grup arasında diastolik fonksiyon parametreleri açısından fark saptanmadı. Hasta grubunun sol ventrikül Em ve Em/Am oranı kontrol grubuna göre düşük bulundu.Cinsiyete göre doku doppler parametrelerinde fark yoktu. Diyabet yaşına göre 2 grup arasında doku dopple parametreleri açısından fark saptanmadı. İyi ve kötü kontrollü diyabet grupları arasında doku doppler parametreleri açısından fark yoktu. Mikroalbuminurisi olan ve olmayan grupların arasında doku doppler parametreleri açısından fark yoktu. Insulin dozuna göre doku doppler parametreleri açısından fark yoktu. İnsülin dozu >= 1ü/kg olan grubun
Özet (Çeviri)
The FEF25-75 value of the diabetic patient group was found to be lower compared to the control group. However, the FEV1, FVC, FEV1/FVC, and DLCO values of the diabetic patient group were not different from the control group. Gender differences were observed only in respiratory function parameters. The FEV1, FEV1/FVC, FEF25-75, and DLCO/VA% values of diabetic girls were lower compared to healthy girls. The FEF25-75 value was lower in both groups with a diabetes duration of ≤48 months and >48 months compared to the control group. However, there were no differences in respiratory function tests between the two groups divided based on diabetes duration. Respiratory function values of poorly controlled diabetic patients were not different from those with good control. No differences in respiratory functions were observed between groups divided by insulin dose. The heart rate variability (HRV) of the diabetic patient group was higher than that of the control group. The HRV of diabetic boys was higher than healthy boys, and the HRV of diabetic girls was higher than healthy girls. The HRV of groups with a diabetes duration of ≤48 months and >48 months was higher than the control group, but there was no difference between the two groups. Both well-controlled and poorly controlled diabetic patients had higher HRV compared to the control group, but no difference was found between the well-controlled and poorly controlled groups. The HRV and maximum heart rate of the group with an insulin dose 48 months were higher than the control group. The DT value of the group with a diabetes duration >48 months was higher than the group with ≤48 months duration. No difference was observed between well-controlled and poorly controlled diabetic groups. The IVRT, DT, and A velocity values of the well-controlled group were higher than the control group. The poorly controlled group showed higher IVRT, DT, and A velocity values and a lower E/A ratio compared to the control group. Among patients without microalbuminuria, IVRT, DT, and A velocity values were higher compared to the control group, while the IVRT and DT values of patients with microalbuminuria were higher than the control group. The DT value of the group with microalbuminuria was higher than the group without microalbuminuria. The IVRT, DT, and A velocity values of the group with an insulin dose