Çocuk resimlerinde baskı ve güç kavramlarının incelenmesi
Investigation of the concepts of pressure and power in children's drawings
  1. Tez No: 910660
  2. Yazar: BÜŞRA GİZEM TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
'Çocuk Resimlerinde Baskı ve Güç Kavramlarının İncelenmesi' başlıklı çalışmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kullanılarak 7-9 yaş grubundaki çocukların resimlerinde, baskı ve güç kavramlarının etkilerinin nasıl yansıtıldığı teorik olarak ele alınmıştır. Çalışmanın Amacı, 7-9 yaş grubundaki çocukların baskı ve güç kavramlarını resimlerinde nasıl ifade ettiklerini analiz etmek ve bu doğrultuda literatüre katkı sağlamaktır. Araştırmada, Malatya ilinin Battalgazi ilçesinde bulunan sosyoekonomik düzeyi orta seviye bir ilkokulda bulunan üç sınıftaki 7-9 yaş aralığındaki öğrencilerin yaptıkları resimler incelenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin arşivinden temaya uygunluk sağladığı düşünülen 'baskı' ve 'güç' kavramlarını içeren serbest resimler gönüllülük esasına dayalı olarak toplanmıştır. Elde edilen dokümanlarda görülen görsel öğeler imge, mekân ve renk faktörleri üzerinden temellendirilmiştir. Görsel dokümanların incelenmesi sırasında, her bir öğrencinin bu kavramları nasıl yansıttığına dair hermeneutik yorumsama kuramı ile çeşitli değerlendirmelerde bulunulmuştur. Yapılan incelemelerde, çocukların çizimlerinde dolaylı olarak ya da doğrudan gözlemlenebilen otorite figürlerine atıfta bulunan görsel unsurların kullanımına yönelik bulgular tespit edilmiştir. Çocukların çizimlerinde sıkça kullandıkları unsurlar arasında, aile bireyleri, çeşitli insan figürleri, savaş, akran ve akran grupları temaları gibi çeşitli otorite ve güç simgelerinin yer aldığı görülmüştür. Bazı öğrenciler, baskı kavramını daha agresif ve sert çizgilerle, güçlü figürleri ise daha belirgin çizimlerle ifade ederken; bazıları ise baskı ve güç arasındaki dengeyi simgeleyen daha soyut ve duygusal unsurlar kullanmışlardır. Kullanılan renklerin ve çizimlerdeki figürlerin boyutlarının, çocukların bu kavramları nasıl içselleştirdiğine dair önemli ipuçları sunduğu görülmüştür. Siyah, gri ve kahverengi gibi renklerin, baskı kavramı ya da olumsuz duygularla ilişkilendirildiği için yaygın olarak kullanıldığı gözlenmiştir. Çalışmanın sonucunda, elde edilen bulgular ışığında çocukların duygusal ve bilişsel gelişimlerine yönelik öneriler sunulmuştur. Özellikle, çocukların bu yaşlarda baskı ve güç kavramlarıyla ilgili daha sağlıklı bir algı geliştirebilmeleri için, onlara destekleyici bir sosyal çevre ve güvenli bir ifade alanı sağlanmasının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study titled“An Examination of the Concepts of Power and Oppression in Children's Drawings”, a case study design, one of the qualitative research methods, was employed to theoretically explore how the effects of power and oppression are reflected in the drawings of children aged 7-9. The aim of the study is to analyze how children in this age group express the concepts of power and oppression in their drawings and to contribute to the literature accordingly.The research examined drawings created by students aged 7-9 from three classes in a primary school with a mid-level socioeconomic background in the Battalgazi district of Malatya province. Free drawings containing the themes of“oppression”and“power,”considered relevant to the study's themes, were collected voluntarily from the classroom teachers' archives. The visual elements observed in the collected documents were analyzed based on imagery, space, and color factors. During the examination of the visual documents, various evaluations were conducted using hermeneutic interpretation theory to understand how each student reflected these concepts. The analysis revealed findings related to the use of visual elements referencing authority figures, either directly or indirectly, in the children's drawings. Common elements included family members, various human figures, themes of war, peers, and peer groups, which symbolized different aspects of authority and power. Some students depicted oppression with more aggressive and harsh lines, while powerful figures were drawn with more prominent features. Others expressed a balance between oppression and power using more abstract and emotional elements. The colors used and the proportions of the figures in the drawings provided significant insights into how children internalized these concepts. It was observed that colors such as black, gray, and brown, often associated with oppression or negative emotions, were frequently used. In conclusion, the findings highlighted the importance of providing children with a supportive social environment and a safe space for expression to help them develop a healthier understanding of power and oppression during this critical age. Recommendations were offered to support children's emotional and cognitive development in light of the findings.