Metaverse'ün yükseköğretim kurumlarında yaratacağı etik sorunlar
Ethical issues that metaverse will create in higher education institutions
  1. Tez No: 910685
  2. Yazar: NURTEN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİNCAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Dijital çağın büyük patlaması ve internetin bir sonraki evrimi olarak kabul edilen metaverse yükseköğretim kurumlarını küresel bir dijital devrimin eşiğine getirmektedir. Yükseköğretim kurumlarının metaversitelere doğru sağlıklı bir şekilde evrilebilmesinin yolu bu yeniçağın getireceği etik çelişkileri eleştirel bir süzgeçten geçirerek gerekli düzenlemeleri yapmasına bağlıdır. Bu çalışmanın amacı, metaverse'ün yükseköğretim kurumlarında ne gibi etik sorunlara yol açabileceğini ve etik çerçevesinde sağlıklı metaverse üniversitelerin nasıl oluşturulabileceğini araştırmaktır. Yorumlayıcı fenomonolojik desenin araştırma deseni olarak başvurulduğu bu çalışmanın kavramsal temelleri yeni bir disiplin alanı olan metavetik ilkelerine dayanmaktadır. Bu çalışmada metaverse ve Web 3.0 teknolojileri konusunda uzmanlaşmış kilit kişiler olan on beş yükseköğretim görevlisi ile metaverse üniversitelerin geleceğinde etik temelli sorunları nasıl değerlendirdikleri üzerine derinlemesine bir araştırma yürütülmüştür. Metavetik temelinde yarı yapılandırılmış görüşme sorularından elde edilen ve Nvivo14 nitel veri analizi programı kullanılarak yapılan analizler sonucu ulaşılan bulgular beş ana tema altında kümelenmiştir. Araştırma, metaverse farkındalığı, veri güvenliği ve gizliliği, bireylerin güvenliği ve sağlığı, sosyal eşitlik ve çeşitlilik ile erişilebilirlikten oluşan beş ana tema kapsamında ele alınan etik sorunları ve çözüm önerilerini ortaya koymuştur. Araştırma bulguları eğitimsel metaverse'ün yükseköğretimde içerdiği derin riskleri betimlerken, geleceğin üniversiteleri için ideal, sağlıklı, sorumlu ve etik bir metaversiteye ulaşabilme yolunda yükseköğretim yöneticilerinin ihtiyaç duyacağı yol haritasına katkıda bulunacak kapsamlı bir rapor sunmuştur. Metaversel düzenlemelere ve güçlü stratejilere duyulan ihtiyacı geniş bir çerçevede resmeden araştırma verilerinin rehberliğinde yükseköğretimde şekillenecek metaverse politikalarının ve düzenlemelerinin dayanması gereken etik ilkelerin çerçevesi çizilmiştir. Çalışmanın, yükseköğretim kurumlarının geleceğinde etik değerler çerçevesinde sağlıklı ve sorumlu bir metaverse tasarlanmasına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The metaverse, which is considered to be the big bang of the digital age and the next evolution of the internet, brings higher education institutions to the brink of a global digital revolution. The way higher education institutions can evolve towards metaverse in a healthy way depends on making the necessary arrangements by critically filtering the ethical contradictions that this new era will bring. The aim of this study is to investigate what kind of ethical problems the metaverse may cause in higher education institutions and how healthy metaverse universities can be created within the framework of ethics. The conceptual foundations of this study, which uses an interpretative phenomenological design as the research design, are based on the principles of metaverse, a new disciplinary field. The study conducted in-depth research with fifteen higher education authorities, who are key experts in the metaverse and Web 3.0 technologies, on how they assess ethics-based issues in the future of metaverse universities. The findings obtained from semi-structured interview questions based on metavetics and analyzed using Nvivo14 qualitative data analysis software were clustered under five main themes. The research revealed ethical issues and proposed solutions within five main themes: metaverse awareness, data security and privacy, user safety and health, social equity and diversity, and accessibility. The research findings describe the profound risks of the educational metaverse in higher education and provide a comprehensive report that contributes to the roadmap that higher education administrators will need in order to achieve an ideal, healthy, responsible and ethical metaverse for the universities of the future. Guided by the research data, which paints a broad picture of the need for metaverse regulations and strong strategies, a framework of ethical principles on which the metaverse policies and regulations to be shaped in higher education should be based is drawn. The study is expected to contribute to the design of a healthy and responsible metaverse within the framework of ethical values in the future of higher education institutions.