Yüksek işlevli bireylerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile bilişsel esnekliğin değerlendirilmesi
Evaluation of cognitive flexibility in high functioning individuals with attention deficit and hyperactivitydisorder
  1. Tez No: 910684
  2. Yazar: DİLARA DALYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
DEHB çocukluk çağından beri var olan ve ilerleyen yaşlarda kişilerin hayatını olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. DEHB olan bireylerin hem sosyal hayatı hem de akademik başarıları olumsuz yönde etkilenmektedir. Yüksek zekalı bireyler DEHB olduğunda yaşam yönetimlerini diğerlerine oranla daha iyi sürdürebilir fakat bazı kısıtlamalarla karşılaşmaktadırlar. Bu araştırmada WAIS-R erişkinler için zeka testi sonucu yüksek skor almış bireylerin normal bireylere göre daha fazla DEHB belirtisi gösterebileceği ve bilişsel esnekliklerinin de farklı olabileceğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemi G-power programı ile belirlenecektir. İAÜ WM MedicalPark Florya Hastanesinde psikiyatri servisine dikkat dağınıklığı sebebi ile başvuran bireylere WAIS-R testi yapılacak, yüksek skor alanlar ile normal skor alanların bilişsel esnekliği ve DEHB belirtileri karşılaştırılacaktır. Bunun için Kişisel Bilgi Formu, Bilişsel Esneklik Ölçeği ve Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği (ASRS) kullanılacaktır. Çıkan sonuçlar IBM Statistics 22.0 ile hesaplanacaktır.
Özet (Çeviri)
ADHD is a disorder that has been present since childhood and negatively impacts individuals' lives as they age. Individuals with ADHD experience negative effects on both their social lives and academic achievements. While high intelligence individuals with ADHD may manage their lives better compared to others, they still face certain limitations. This research aims to examine whether individuals who score high on the WAIS-R intelligence test for adults may exhibit more ADHD symptoms compared to normal individuals, and whether their cognitive flexibility may also differ. The sample for the study will be determined using the G-power program. At IAÜ WM MedicalPark Florya Hospital, individuals presenting to the psychiatry service due to attention deficit will undergo the WAIS-R test, and the cognitive flexibility and ADHD symptoms of those with high scores will be compared to those with normal scores. For this purpose, a Personal Information Form, Cognitive Flexibility Scale, and Adult Attention Deficit Hyperactivity Disorder Self-Report Scale (ASRS) will be used. The results will be calculated using IBM Statistics 22.0.