Triple negatif, triple pozitif ve HER2 zengin tip meme karsinomlarında tümör infiltre lenfosit ve makrofaj subtiplerinin moleküler tip ve klinikopatolojik parametrelerle ilişkisi
Association of tumor-infiltrating lymphocytes and macrophage subtypes with molecular types and clinicopathological parameters in triple-negative, triple-positive, and HER2-enriched breast carcinomas
  1. Tez No: 991786
  2. Yazar: ÖZGE ŞAHİN ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ALKAN TAŞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve amaç: Bu çalışmada triple negatif (TNMK), HER2-zengin tip ve triple pozitif (TPMK) meme karsinomları (MK) gibi yüksek mutasyon yüküne sahip tümörlerle, tümör infiltre lenfosit (TİL) ve tümör ilişkili makrofaj (TAM) subtipleri arasındaki ilişki ve bu ilişkinin klinik-histopatolojik parametrelere etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal-metot: Çalışmamıza, 2017-2023 yılları arasında MK nedeniyle opere olmuş; TNMK, TPMK ve HER2-zengin tanısı almış 144 olgu dahil edilmiştir. Yoğun immün hücre infiltrasyonu (İHİ) olan bloklara immün subtiplendirme amacıyla CD3, CD8, CD56, FOXP3, CD68 ve CD163 immünohistokimyasal boyaları uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda İHİ ile yüksek histolojik derece, düşük lenf nodu metastazı (LNM) ve erken T evresi arasında anlamlı ilişki izlenmektedir. TİL analizinde, CD3 ve CD8 TİL'ler yüksek histolojik dereceyle; CD8+ lenfositler; yüksek tümör boyutu ve ileri evreyle ilişki göstermektedir. Şiddetli FOXP3 skoru izlenen olgularda uzun DFS ve düşük in situ karsinom oranları saptanmıştır. TAM analizinde, şiddetli CD68 düzeyleri; yüksek histolojik derece, nekroz, p53 mutasyonu ve düşük LNM, erken evre gibi parametrelerle ilişkilidir. TAM subgrup analizinde ise; CD163+(M2) ve M1 makrofajların yüksek düzeyleri, yüksek histolojik dereceyle ilişkilidir. Yüksek CD56 infiltrasyonu, yüksek histolojik derece ve kısa sağkalım süreleri ile ilişkili bulunmuştur. TNMK/HER2-zengin tümörlerde, yüksek TAM ve CD56 skorları saptanmıştır. Neoadjuvan kemoterapi alan (NAK+) ve almayan (NAK-) gruplarda; tümör immün mikroçevresinin (TME) immünojenik karakteristiklerindeki değişiklikler değerlendirildiğinde, NAK+ grupta immün hücre skorlaması (İHS) şiddetinde, CD3 ve CD8(+) lenfositlerde azalma görülmekle birlikte makrofaj subgruplarında NAK'a bağlı sayısal değişim izlenmemiştir. Sonuç: Çalışmamızdaki sonuçlar, TME'yi oluşturan İHİ ve TAM-TİL subgrup dağılımının; tümör histopatolojisi, moleküler subtipler ve NAK ile değişkenlik gösterebileceğini düşündürmüştür. Ayrıca bulgularımız NAK sonrası re-modüle olarak yeniden yapılandırılmış TME'de; TAM'ların TİL'lere kıyasla daha etkin olabileceğini ve iki immün hücre grubu arasındaki oransal farkın prognoz üzerinde etkili olabileceğini düşündürmüştür. Özetle immün sisteme yönelik tedavi stratejileri planlanırken, TAM'ların da etkisi göz ardı edilmeden daha bütüncül bir yaklaşım uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: This study aimed to examine the relationship between high- mutation-burden breast carcinoma subtypes—namely triple-negative (TNBC), HER2- enriched, and triple-positive (TPBC) tumors—and the distributions of tumor- infiltrating lymphocyte (TIL) and tumor-associated macrophage (TAM) subtypes, and to evaluate how this relationship influences key clinical and histopathological parameters. Materials and Methods: A total of 144 patients who underwent surgery for breast carcinoma between 2017 and 2023 and were diagnosed with TNBC, TPBC, or HER2- enriched subtypes were included in this study. Immunohistochemical staining with CD3, CD8, CD56, FOXP3, CD68 and CD163 was performed on tumor blocks exhibiting intense immune cell infiltration (ICI) for immune subtyping purposes. Results: In our study, a significant association was observed between ICI and high histological grade, low lymph node metastasis (LNM) and early T stage. In the TIL analysis, CD3 and CD8 TILs were associated with high histological grade, while CD8+ TILs were additionally associated with larger tumor size and more advanced stage. A severe FOXP3 score is associated with longer DFS and lower rate of in situ carcinoma. In the TAM analysis, high CD68 scores are associated with parameters such as high histological grade, necrosis, p53 mutation, low LNM, and early stage. In the TAM subgroup analysis, elevated levels of CD163+ (M2) and M1 macrophages are associated with high histological grade. Increased CD56 infiltration is found to be associated with high histological grade and shorter survival times. In TNBC/HER2- enriched tumors, high TAM and CD56 scores were detected. When evaluating changes in the immunogenic characteristics of the tumor microenvironment (TME) in groups who received neoadjuvant chemotherapy (NACT+) and those who did not (NACT−), a decrease in ICI intensity and in CD3 and CD8(+) lymphocytes was observed in the NACT+ group; however, no NACT-related numerical change was detected in macrophage subgroups. Conclusion: Our findings indicate that ICI and the distribution of TAM–TIL subgroups, as components of the TME, may vary according to tumor histopathology, molecular subtypes, and NACT. Additionally, our results suggest that in the re- modulated TME reconstructed after NACT, TAMs may play a more prominent role than TILs, and that the proportional difference between these two immune cell populations may influence prognosis. In summary, when planning immune-based therapeutic strategies, a more holistic approach should be adopted by considering the role of TAMs alongside TILs.