Agent based modeling of third-party enterprise cybersecurity
Üçüncü taraf kurumsal siber güvenliğin ajan bazlı modellemesi
  1. Tez No: 910698
  2. Yazar: MUHAMMED YUSUF AKÇAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez, üçüncü taraf ilişkilerinde siber güvenlik risklerini simüle etmek için Ajan Tabanlı Modellerin (ABM) kullanımını incelemektedir. Modern organizasyonlarda giderek kritik hale gelmekte olan üçüncü taraf siber risk yönetimi, organizasyonların temel işlevler için dış tedarikçilerle çalışmasından doğan siber güvenlik riskleri ile ilgilenmektedir. Çalışma, ilk olarak Üçüncü Taraf Siber Risk Yönetimi'ni (TPCRM) kapsamlı bir şekilde gözden geçirerek, organizasyonların üçüncü taraflardan kaynaklanan siber güvenlik tehditlerini yönetmede karşılaştıkları zorlukları belirlemektedir. Bu zorluklar, yüksek karmaşıklık, görünürlük ve kontrol eksikliği ile kaynak kısıtları gibi unsurları içermektedir. Bu zorlukların yanında, literatürde organizasyonların alabileceği önlemler ve en iyi uygulamalar taranmış ve en sık önerilen pratikler durum tespiti yapılması, etkileşimlerin izlenmesi, ve güçlü sözleşmeler kurulması olarak tespit edilmiştir. Bu incelemeden elde edilen bulgular kullanılarak, üçüncü taraf siber risk senaryolarını simüle etmek amacıyla bir ABM geliştirilmiştir. NetLogo platformunda tasarlanan model, literatürde tespit edilen zorlukları ve en iyi uygulamaları test etmektedir. Bu çalışma, işletmelerin TPCRM'de önleme ve iyileştirme maliyetleri arasında nasıl bir denge kurabileceğini vurgulamaktadır. Sonuçlar, çeşitli büyüklük ve karmaşıklığa sahip organizasyonlar için siber güvenlik önlemlerinin optimize edilmesine yönelik pratik bilgiler sunmakta ve artan siber tehditlere karşı dayanıklılığı artırmak için bir araç sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the use of Agent-Based Models (ABMs) to simulate cybersecurity risks within third-party relationships, an increasingly critical area in modern enterprise environments. As businesses rely more on external vendors for essential functions, their cybersecurity exposure grows, often introducing complex and unpredictable risks. The study first provides a comprehensive review of Third-Party Cyber Risk Management (TPCRM), identifying key challenges organizations face in mitigating cybersecurity threats originating from third parties. These challenges include high complexity, lack of visibility and control, and resource constraints. The study also identified recommendations and best practices for TPCRM programs including conducting due diligence, continuous monitoring, and having strong contracts. Using the findings from this review, the thesis develops an ABM to simulate real-world scenarios involving third-party cyber risks. The model, designed in the NetLogo platform, is created using the challenges and best practices identified in the literature. By representing third-party companies, cyber attackers, and the primary organization as agents, the model explores how these entities interact and how effective risk management strategies can prevent breaches or minimize their impact. The study highlights how organizations can balance prevention and recovery costs in TPCRM. The results provide practical insights into optimizing cybersecurity measures for enterprises of varying sizes and complexities, offering a tool to enhance resilience against growing cyber threats.