Cerrahi kliniklerinde çalışan hemşirelerin empatik becerilerinin,bakım davranışlarına etkisi
The effect of empathic skills of nurses working in surgical clinicson care behaviors
  1. Tez No: 910699
  2. Yazar: SEMİH ÖZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN AKYOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırma cerrahi kliniklerinde çalışan hemşirelerin empatik becerilerinin, bakım davranışlarına etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı olarak planlandı ve gerçekleştirildi. Şubat 2024 – Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışmanın evrenini bir özel hastanenin cerrahi kliniklerinde çalışan hemşireler; örneklemini ise çalışmaya katılmayı kabul eden 198 hemşire oluşturdu. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan anket formu, Bakım Davranışları Ölçeği-24 ve Jefferson Empati Ölçeği kullanıldı. Gerekli kurum izni ve etik kurul izni alındıktan sonra veriler toplandı. Araştırmada kullanılan ölçeklerin güvenilirliğini belirlemek için cronbach alpha güvenilirlik katsayıları hesaplandı. Sürekli değişkenlerde iki grup arasındaki karşılaştırmalar Bağımsız örneklem t testi; ikiden fazla grup karşılaştırmaları ise Tek yönlü ANOVA (varyans) testi ile yapıldı. ANOVA testinde, anlamlı farklılığın hangi gruplardan kaynaklandığını belirlemek için Scheffe post-hoc testi kullanıldı. Sürekli iki değişken arasındaki ilişki düzeyi Pearson korelasyon testi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
The study was planned and conducted as a descriptive, cross-sectional and correlational study to determine the effect of empathic skills of nurses working in surgical clinics on their care behaviors. The population of the study, which was conducted between February 2024 and March 2024, consisted of nurses working in the surgical clinics of a private hospital; the sample consisted of 198 nurses who agreed to participate in the study. A questionnaire form prepared by the researcher in line with the literature, the Caring Behaviors Scale-24 and the Jefferson Empathy Scale were used to collect the data. Data were collected after obtaining the necessary institutional permission and ethics committee permission. Cronbach alpha reliability coefficients were calculated to determine the reliability of the scales used in the study. In continuous variables, comparisons between two groups were made by Independent sample t test and comparisons between more than two groups were made by One-way ANOVA (variance) test. In the ANOVA test, Scheffe post-hoc test was used to determine which groups caused the significant difference. The level of relationship between two continuous variables was analyzed by Pearson correlation test.