Bazı pestisitler ve Nosema ceranae enfeksiyonunun in vitro koşullarda Türkiye'deki farklı bal arısı (Apis mellifera spp.) genotipleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of some pesticides and nosema ceranae infection on different honey bee (Apis mellifera spp.) genotypes in Turkey under in vitro conditions
- Tez No: 921084
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ GÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Araştırmanın amacı, farklı Anadolu arı ırkları (Anadolu arısı, Kafkas arısı, Hatay arısı, Trakya arısı) ve ekotiplerinin pestisitler ve Nosema ceranae ile etkileşime nasıl tepki verdiklerini belirlemektir. Tez kapsamında, arı kolonilerinin sağ kalım oranları, karbonhidrat tüketimi, larval gelişim, kanat asimetrisi, kokusal öğrenme yetenekleri ve hypopharyngeal bez doku hasarı gibi çeşitli biyolojik ve fizyolojik parametreler incelenmiştir. Materyal ve yöntem bölümünde, araştırmada kullanılan arı materyali, pestisitler (Abamektin, Sipermetrin, Tau-fluvalinat) ve Nosema ceranae inokülasyon prosedürleri detaylandırılmıştır. Çalışmanın laboratuvar ortamında yürütülen kısımları, kontrollü kafes çalışmaları ve in-vitro arı yetiştiriciliği yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. Nosema ceranae enfeksiyonunun belirlenmesi ve sayımı için mikroskobik analizler kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, farklı arı ırkları ve ekotipleri arasında Nosema ceranae enfeksiyon yayılım hızları ve pestisitlerin sağ kalım oranları üzerinde belirgin farklılıklar gözlemlenmiştir. Anadolu arısı, pestisit ve Nosema interaksiyonuna karşı diğer ırklara kıyasla daha yüksek bir direnç göstermiştir. Ancak, pestisit maruziyeti ve Nosema enfeksiyonu interaksiyonu, arıların genel sağlık durumunu olumsuz yönde etkilemiştir. Pestisitler, arıların karbonhidrat tüketiminde azalma, kokusal öğrenme yeteneklerinde bozulma ve hypopharyngeal bez doku hasarında artış gibi çeşitli olumsuz etkilere yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine how different Anatolian honey bee breeds (Anatolian bee, Caucasian bee, Hatay bee, Thracian bee) and ecotypes respond to interactions with pesticides and Nosema ceranae. Within the scope of the thesis, various biological and physiological parameters of honey bee colonies were examined, including survival rates, carbohydrate consumption, larval development, wing asymmetry, olfactory learning abilities, and hypopharyngeal gland tissue damage. In the materials and methods section, the honey bee material used in the study, the pesticides (Abamectin, Cypermethrin, Tau-fluvalinate), and the Nosema ceranae inoculation procedures are detailed. The laboratory-based portions of the study were conducted using controlled cage experiments and in vitro rearing methods. Microscopic analyses were employed to identify and quantify Nosema ceranae infection. According to the research findings, significant differences were observed among the various honey bee breeds and ecotypes in terms of Nosema ceranae infestation rates and the impact of pesticides on survival rates. The Anatolian bee demonstrated higher resistance to the interaction of pesticides and Nosema compared to other bees. However, the interaction between pesticide exposure and Nosema infection adversely affected the overall health of the bees. Pesticides caused several detrimental effects, such as reduced carbohydrate consumption, impaired olfactory learning abilities, and increased hypopharyngeal gland tissue damage.