Açık kalp cerrahisinde erektor spina plan bloğunun postoperatif analjezi ve gelişmiş iyileşme süreci (ERAS) üzerine etkileri: prospektif, randomize, kontrollü çalışma
  1. Tez No: 910745
  2. Yazar: ZİYA GÖKALP KARABACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ŞEBNEM TÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş ve Amaç: Kalp cerrahisinde perioperatif iyi bir ağrı yönetimi morbidite ve mortalitede önemli rol oynar. Son yıllarda Erektör Spina Plan Bloğunun kardiyak cerrahide etkin postoperatif analjezi sağladığı gösterilmiştir. ERAS protokolleri, geleneksel perioperatif hasta yönetimine kıyasla genel komplikasyonlarda azalma ve hastanede kalış süresinde azalma ile ilişkilendirilmiştir. Kalp cerrahisine ait ERAS Protokollerinde postoperatif ağrı yönetiminde multimodal analjezi ve opioid kullanımının azaltılması vurgulanmıştır. Bu çalışmamızda amacımız, açık kalp cerrahisi geçiren hastalarda erektor spina plan bloğunun postoperatif analjezi ve gelişmiş iyileşme süreci (ERAS) üzerine etkilerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Prospektif, randomize, kontrollü olarak planlanan çalışmamıza hastanemiz yerel etik kurulundan onay alındıktan sonra başlandı. Çalışmaya Median sternotomi ile kalp cerrahisi uygulanacak 18 yaş üzeri, ASA II-III 72 hasta dahil edildi. Erektör Spina Plan Bloğu (Grup ESP) ve Kontrol Grubu (Grup K) olarak 2 grup oluşturuldu. Tüm hastaların yaş, cinsiyet gibi demografik verileri, ek hastalıkları kaydedildi. Anestezi öncesi, anestezi indüksiyonu sonrası, sternotomi sırasında ve postoperatif Kalp Tepe Atımı, Tansiyon Arteryel ve SPO2 değerleri, Perioperatif toplam fentanil tüketimi, tahmini kanama miktarı, transfüzyon miktarı, inotrop ihtiyacı varlığı , Cerrahi ve Pompa Süreleri kaydedildi. Postoperatif dönemde ekstübasyon sonrası istirahat ve öksürük sırasında 0., 2., 4., 8., 12., 24. ve 48. Saatteki VAS değerleri, Postoperatif tramadol ihtiyacı kaydedildi. Ekxtübasyon süreleri, ilk mobilizasyon süreleri, dren, kateter, idrar sondası çıkarılma süreleri, Yoğun bakımda ve hastanede kalış süreleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Perioperative pain management in cardiac surgery plays an important role in morbidity and mortality. In recent years, ERAS has been shown to provide effective postoperative analgesia in cardiac surgery. ERAS protocols have been associated with a reduction in overall complications and reduced length of hospital stay compared to traditional perioperative patient management. ERAS Protocols for cardiac surgery emphasize multimodal analgesia and reduction of opioid use in postoperative pain management. In this study, we aimed to determine the effects of erector spina plan block on postoperative analgesia and enhanced recovery process (ERAS) in patients undergoing open heart surgery. Materials and Methods: Our prospective, randomized, controlled study was initiated after obtaining approval from the local ethics committee of our hospital. The study included 72 ASA II-III patients over 18 years of age who were to undergo cardiac surgery via median sternotomy. Two groups were formed as Erector Spina Plan Block (Group ESP) and Control Group (Group K). Demographic data such as age, gender and comorbidities of all patients were recorded. Before anesthesia, after induction of anesthesia, during sternotomy and postoperative Heart Peak Beat, Blood Pressure Arterial and SPO2 values, Perioperative total fentanyl consumption, estimated amount of bleeding, amount of transfusion, presence of inotrope requirement, Surgical and Pump Times were recorded. Postoperative VAS values at 0, 2, 4, 8, 12, 24 and 48 hours after extubation during resting and coughing, postoperative tramadol requirement were recorded. Extubation times, initial mobilization times, drain, catheter and urinary catheter removal times, intensive care unit and hospital stays were recorded.