Primer hiperparatiroidi hastalarındaserum FGF-23, klotho proteini, osteokalsin ve tip 1 kollajen n-terminal telopeptid (NTX) düzeylerininhastalık ciddiyeti ile ilişkisi
Relationship between serum FGF-23, klotho protein, osteocalcin and type 1 collagen n-terminal telopeptide (NTX) levels and disease severity in primary hyperparathyroidis patients
  1. Tez No: 910793
  2. Yazar: MEHRİBAN ÖMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Primer hiperparatiroidi (PHPT) hastalarında serum FGF-23, klotho proteini, Tip 1 kollajen (NTX) N-terminal telopeptidi ve osteokalsin düzeylerinin hastalık ciddiyeti ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli kesitsel bir çalışmadır. 01.07.2023 ve 01.08. 2024 tarihleri arasında arasında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Endokrinoloji Polikliniği'nde PHPT tanısı ile takip edilen 42 hasta ile yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi (VKI) benzer 45 kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Bu hastaların rutin alınan kanlarından arta kalan serumlarda, FGF-23, klotho proteini, NTX ve osteokalsin çalışılmak üzere -80°C saklandı. Tüm karşılaştırmalarda p değeri
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the relationship between the levels of serum FGF-23, klotho protein, Type 1 collagen (NTX) N-terminal telopeptide, and osteocalcin with the severity of the disease in patients with primary hyperparathyroidism (PHPT). Materials and Methods: This is a single-center cross-sectional study. A total of 42 patients diagnosed with PHPT at the Gülhane Training and Research Hospital Endocrinology Clinic between July 1, 2023, and August 1, 2024, were included in the study, along with 45 control group participants matched by age, gender, and body mass index (VKİ). Serum samples collected from routine blood draws were stored at -80°C for further analysis of FGF-23, klotho protein, NTX, and osteocalcin levels. A p-value