Тема языковой и культурной картины мира в трудах А. Вежбицкой
Anna Wierzbicka'nın çalışmalarında dilsel ve kültürel dünya görüşü konusu
  1. Tez No: 910801
  2. Yazar: ZEYNEP SUDE AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİRENGİZ PAŞAYEVA YUNUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Rusça
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Anna Wierzbicka'nın çalışmalarında ele alınan dilsel ve kültürel dünya görüşü, bireylerin ve toplulukların dünyayı algılama, anlama ve anlamlandırma biçimlerini şekillendiren temel bir kavramdır. Çalışma, dilin yalnızca bir iletişim aracı değil, aynı zamanda kültürel değerlerin ve dünya görüşünün bir yansıması olduğunu savunmaktadır. Wierzbicka'nın geliştirdiği“anlamsal ilkel kavramlar”teorisi, farklı dillerin sunduğu dünya görüşlerini açıklamak ve kültürler arası iletişimdeki ortak noktaları ve farklılıkları keşfetmek için güçlü bir yöntem sunmaktadır. Araştırmanın amacı, Wierzbicka'nın kültürel anlambilim teorisine dayanarak, dilin evrensel ve kültüre özgü yönlerini analiz etmek ve bu yönlerin dünya görüşüne olan etkilerini incelemektir. Çalışma, farklı dillerdeki duygusal ifadelerin, ahlaki değerlerin ve sosyal ilişkilerin dil yoluyla nasıl ifade edildiğini ve bu ifadelerin kültürel bağlamda nasıl farklılık gösterdiğini detaylandırmaktadır. Örneğin, farklı kültürlerde“üzüntü”veya“kızgınlık”gibi duygusal ifadelerin anlamları, toplumsal normlara ve değer yargılarına göre değişiklik göstermektedir. Wierzbicka'nın“anlamsal ilkel kavramlar”yaklaşımı temel alınarak yapılan analizler, kültürel farklılıkların ve benzerliklerin dillerdeki yansımalarını detaylandırmıştır. Bu analizler, kültürler arası iletişimde karşılaşılan yanlış anlamaların kaynağını anlamamıza ve çözüm yolları geliştirmemize katkı sağlamaktadır. Ayrıca, dilin kültürel kimliği şekillendiren ve toplumların dünya görüşlerini ifade eden bir araç olarak nasıl işlev gördüğüne dair önemli sonuçlara ulaşılmıştır. Sonuç olarak, çalışma, dilin kültürel bir pencere işlevi görerek, toplumların değerlerini, inançlarını ve dünya algılarını nasıl yansıttığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, Wierzbicka'nın teorilerini çağdaş dilbilim ve kültürel analizlerle birleştirerek, kültürler arası iletişim, çeviri çalışmaları ve dil eğitimi gibi alanlara pratik bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The linguistic and cultural worldview explored in Anna Wierzbicka's works represents a fundamental concept that shapes how individuals and communities perceive, interpret, and conceptualize the world. This study emphasizes that language is not merely a tool for communication but also a reflection of cultural values and worldviews. Wierzbicka's theory of“semantic primitives”provides a robust framework for understanding how different languages reveal unique perspectives and uncover commonalities and differences in cross-cultural communication. The research aims to analyze the universal and culture-specific aspects of language based on Wierzbicka's cultural semantics theory and examine their impact on worldviews. It investigates how emotional expressions, moral values, and social relationships are conveyed through language in various cultures and how these expressions differ within cultural contexts. For example, emotional expressions such as“sadness”or“anger”hold different meanings shaped by societal norms and cultural values in different linguistic settings. Analyses grounded in Wierzbicka's“semantic primitives”approach delve into how cultural differences and similarities manifest in languages. These insights contribute to understanding the sources of miscommunication in intercultural exchanges and offer strategies to address them. Additionally, the study highlights the role of language as a tool for shaping cultural identity and articulating societies' worldviews. In conclusion, the research illustrates how language functions as a cultural“window,”revealing the values, beliefs, and perceptions of societies. Furthermore, it combines Wierzbicka's methodologies with contemporary linguistic and cultural analyses to provide practical contributions to areas such as intercultural communication, translation studies, and language education.