Öğretmen biçimlendirici değerlendirme okuryazarlığı ölçeğinin geliştirilmesi
Development of the teacher formative assessment literacy scale
- Tez No: 910800
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ÖZER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme Ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada öğretmenlerin biçimlendirici değerlendirme okuryazarlık düzeylerini belirleyebilecek geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma 462 öğretmenin katılımıyla yürütülmüştür. Verilerin analizinde SPSS 23, JASP ve AMOS programlarından yararlanılmıştır. Araştırmanın ilk kısmında yan & Pastore'un 2022 yılında geliştirmiş oldukları öğretmen biçimlendirici değerlendirme okuryazarlığı ölçeği temel alınarak madde havuzu oluşturulmuş ve bu maddelere yönelik uzmanlardan görüş alınıp maddeler görüşler doğrultusunda değerlendirilmiştir. Uzman görüşlerinden sonra aday gözlem ölçeği formu hazırlanmıştır ve“Öğretmen Biçimlendirici Değerlendirme Okuryazarlık Ölçeği”olarak adlandırılmıştır. Ölçeğin yapı geçerliği için AFA, DFA, ayırt edici ve yakınsak geçerlik incelemeleri yapılmıştır. Çalışmanın güvenirliğine kanıt sunması için Cronbach α ve McDonald katsayıları incelenmiştir. DFA sonrası %27'lik alt-üst grup güvenirliğine ilişkin incelemeler yapılmıştır. AFA sonucunda, üç faktörlü 17 maddeden oluşan yapının %64,0 oranında açıklandığı görülmüştür. DFA analiziyle elde edilen uyum indeksleri; RMSEA = ,07; SRMR= ,05; CFI= ,95 ve TLI = ,94 olarak görülmüştür. Uyum indeksleri modelin kabul edilebilir uyum iyiliğine sahip olduğunu göstermektedir. DFA sonrasında yakınsak ve ayırt edici geçerlik değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a valid and reliable measurement tool to determine teachers' formative assessment literacy levels. The research was conducted with the participation of 462 teachers. SPSS 23, JASP, and AMOS software programs were used for data analysis. In the first part of the study, a pool of items was created based on the Teacher Formative Assessment Literacy Scale developed by Yan & Pastore'in 2022. Expert opinions were collected on these items, and the items were evaluated according to their feedback. After expert reviews, a candidate observation scale form was prepared and named the“Teacher Formative Assessment Literacy Scale.”For the scale's construct validity, exploratory factor analysis (EFA), confirmatory factor analysis (CFA), discriminant validity, and convergent validity evaluations were conducted. To provide evidence of the reliability of the study, Cronbach's alpha and McDonald's omega coefficients were examined for internal consistency reliability. After CFA, reliability checks for the top and bottom 27% groups were conducted. The factor extraction method, principal component analysis (PCA) with oblimin rotation, revealed a three-factor structure consisting of 17 items, explaining 64.0% of the variance. The goodness-of-fit indices obtained from the CFA were as follows: RMSEA = 0.07; SRMR = 0.05; CFI = 0.95; TLI = 0.94. These indices indicate that the model has an acceptable level of fit. After CFA, convergent and discriminant validity were assessed. The reliability of the top and bottom 27% groups was examined, and most of the items and the total observation protocol scores were found to be statistically significant (p < 0.05).