Pelvik rekonstrüktif cerrahi geçiren hastalarda ameliyat sonrası iyileşme (ERAS) protokolünün erken postoperatifsonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of early postoperative outcomes of the enhanced recovery after surgery (ERAS) protocol in patients undergoing pelvic reconstructive surgery
- Tez No: 910807
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Gereç ve Yöntem: Bu randomize çalışma Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 01.04.2024 ve 01.11.2024 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmamıza pelvik rekonstrüktif cerrahi operasyonu geçiren toplam 100 hasta dahil edildi. 30 yaş ve altı ayrıca pelvik rekonstrüktif cerrahi dışında opere edilen hastalar dahil edilmedi. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı. İlk grup kontrol grubu, ikinci grup ise çalışma grubuydu. İlk gruba geleneksel standart hasta bakım protokolü uygulandı ikinci gruba ise ERAS protokollerine uygun olarak erken enteral beslenme, erken mobilizasyon uygulandı. Her iki hasta grubunun demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Hastaların postoperatif mobilizasyon, enteral beslenme, gaz-gaita süreleri, hastanede kalış süreleri ve 30 gün içinde tekrar hastaneye başvuruları değerlendirildi. Ardından her iki grup hastanın sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: ERAS protokolü uygulanan ve uygulanmayan hastalar sosyodemografik özellikleri bakımından (yaş, BMI, eğitim durumu, parite sayısı, operasyon sayısı, DM, HT, KAH ve ek hastalık varlığı, menopoz varlığı, operasyon şekli ve anestezi şekli) incelendiğinde gruplar arasında istatiksel açıdan anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Comparison of Postoperative Outcomes in Patients Undergoing Pelvic Reconstructive Surgery with Standard Care Protocol Versus ERAS (Enhanced Recovery After Surgery) Protocol Materials and Methods: This randomized study was conducted at Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital between April 1, 2024, and November 1, 2024. A total of 100 patients who underwent pelvic reconstructive surgery were included in the study. Patients aged 30 and below, as well as those who underwent surgeries other than pelvic reconstructive surgery, were excluded. The patients were randomly divided into two groups: the first group served as the control group, and the second group served as the study group. The control group received the standard patient care protocol, while the study group followed the ERAS protocols, including early enteral feeding and early mobilization. The demographic and clinical characteristics of both groups were recorded. Postoperative mobilization, enteral feeding, time to first bowel movement, length of hospital stay, and readmissions within 30 days were evaluated for both groups. Subsequently, the outcomes of the two groups were compared. Results: When comparing patients who received and did not receive the ERAS protocol in terms of sociodemographic characteristics (age, BMI, education level, parity, number of previous surgeries, presence of diabetes mellitus, hypertension, coronary artery disease, additional comorbidities, menopausal status, type of surgery, and type of anesthesia), no statistically significant difference was found between the groups. The time to initiation of feeding was longer in the group that did not receive the ERAS protocol (360 minutes vs.