Vajinal onarım cerrahisi öncesi lokal estriol tedavisinin vajinal dokular ve erken postoperatif pelvik taban işlevleri üzerine etkisi
The effects of preoperative local estriol treatment on vaginal tissues and early postoperative pelvic floor functions in vaginal reconstructive surgery
  1. Tez No: 957266
  2. Yazar: HATİCE TÜKENMEZ KURNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA DÖKMECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Giriş ve Amaç: Pelvik organ prolapsusu (POP), özellikle postmenopozal dönemde sık görülen ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur. Vajinal onarım cerrahisi POP tedavisinde yaygın bir yöntem olmakla birlikte, menopoz sonrası östrojen eksikliğine bağlı vajinal atrofi, doku bütünlüğünde zayıflama ve iyileşme sürecinde gecikmelere neden olabilir. Lokal estriol tedavisinin, mukozal yapıyı destekleyerek cerrahi sonuçları iyileştirme potansiyeli bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, pelvik organ prolapsusu nedeniyle vajinal onarım cerrahisi planlanan postmenopozal kadınlarda, preoperatif dönemde uygulanan lokal estriol tedavisinin vajinal doku yapısı, pelvik taban fonksiyonları ve erken postoperatif iyileşme süreci üzerindeki etkilerini çok yönlü olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2024 – Mart 2025 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda yürütülen bu prospektif tek kör vaka-kontrol çalışmasına, pelvik organ prolapsusu nedeniyle anterior ve/veya posterior vajinal onarım cerrahisi geçiren 41 postmenopozal hasta dahil edildi. Preoperatif dönemde 4 hafta boyunca haftada iki kez lokal estriol tedavisi uygulanan 20 hasta çalışma grubunu, tedavi almayan 21 hasta ise kontrol grubunu oluşturdu. Hastalar cerrahi öncesi birinci ay, operasyon öncesi ve cerrahi sonrası birinci ay olmak üzere üç zaman noktasında PFDI-20, PFIQ-7 ve GSM semptomlarının değerlendirilmesinde VAS ölçekleri ile değerlendirildi. Postoperatif birinci ayda ayrıca, hastaların öznel iyileşme algılarını değerlendirmek amacıyla PGI-I anketi ve cerrahi sonrası vajinal rahatsızlık şiddetinin değerlendirilmesinde VAS uygulandı. Bununla birlikte, preoperatif birinci ay ve operasyon öncesinde Vajinal Sağlık İndeksi (VHI) hesaplandı. Cerrahi sırasında alınan vajinal doku örnekleri histopatolojik ve immünohistokimyasal olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Pelvic organ prolapse (POP) is a common condition, especially in the postmenopausal period, and negatively affects quality of life. Although vaginal reconstructive surgery is a widely used method in the treatment of POP, postmenopausal estrogen deficiency may cause vaginal atrophy, weakening of tissue integrity, and delays in the healing process. Local estriol treatment has the potential to improve surgical outcomes by supporting mucosal structure. The aim of this study is to comprehensively evaluate the effects of preoperative local estriol treatment on vaginal tissue structure, pelvic floor functions, and early postoperative healing in postmenopausal women scheduled for vaginal reconstructive surgery due to pelvic organ prolapse. Materials and Methods: This prospective single-blind case-control study was conducted between January 2024 and March 2025 at the Department of Obstetrics and Gynecology, Ankara University Faculty of Medicine. A total of 41 postmenopausal patients undergoing anterior and/or posterior vaginal reconstructive surgery due to pelvic organ prolapse were included. Twenty patients who received local estriol treatment twice a week for four weeks in the preoperative period formed the study group, while 21 untreated patients comprised the control group. Patients were evaluated at three time points: one month before surgery, immediately before surgery, and one month after surgery using the PFDI-20, PFIQ-7, and VAS scales for GSM symptom assessment. In the first postoperative month, PGI-I questionnaire was also applied to evaluate patients' subjective perception of recovery, along with VAS for assessing postoperative vaginal discomfort. Additionally, the Vaginal Health Index (VHI) was calculated one month before and immediately before surgery. Vaginal tissue samples collected during surgery were analyzed histopathologically and immunohistochemically.