Bulak dergisindeki Çağatayca metinler
Chagatai texts in Bulak magazine
- Tez No: 910827
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Çalışmada Uygur Türkleri, Uygur Türklerinin tarihteki ve günümüzdeki durumu, dili, Doğu Türkistan'daki misyonerlik faliyetler, Çağatay Türkçesi ve Doğu Türkistan'da yayınlanmış Bulak Dergisi, derginin 2017 yılındaki sayısında yayınlanmış Çağatayca metinler çerçevesinde değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Uygur Türkleri tarihi ve Uygurca, Uygurların Kullandığı alfabeler, Yeni Uygurcanın ağızları, Doğu Türkistandaki misyonerlik faaliyetler, Çağatay Türkçesi, Bulak dergisi ve Bulak dergisinde yayınlanmış Çağatayca metinler içerik ve konu açısından değerlendirilmiştir. Giriş bölümünde Bulak dergisi hakkında ve Bulak dergisinde yayınlanmış eserlerin konusu üzerinden bilgi verilmiştir. Bulak dergisi yayına başladığından beri dergide yer almış Çağatayca metinler hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın 2. bölümünde imla, ses bilgisi, şekil bilgisi özellikleri başlıklarıyla eserin dili incelenmiştir. Metinde tespit edilen örneklerle Doğu Türkistan'da kullanılmış Çağatay Türkçesinin son dönemine ait bir gramer oluşturulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölüm, Metin kısmında metin transkripsiyonu yapılması gerekli görülen yerlerde dipnotla açıklama yoluna başvurulmuştur. Dörtüncü bölüm, dizin kısmında metin gramatikal açıklamalı bir dizini oluşturulmuştur. Bu bölümde sözcüklerin metindeki anlamları esas alınmış, birleşik fiiller ve kalıp ifadelerde anlamlarına göre incelenerek madde başı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, Uyghur Turks, the historical and current status of Uyghur Turks, language, missionary activities in East Turkestan, Chagatai Turkish and information about Bulak Magazine published in East Turkestan, and evaluations were made within the framework of Chagatai texts published in the 2017 issue of the magazine. The study consists of four sections. In the introduction section, the history of Uyghur Turks and Uyghur, alphabets used by Uyghurs, dialects of New Uyghur, missionary activities in East Turkestan, Chagatai Turkish, Bulak magazine and Chagatai texts published in Bulak magazine were evaluated in terms of subject and content. In the introduction section, information was given about Bulak magazine and the subject of the works published in Bulak magazine. Information was given about Chagatai texts that have been included in the magazine since Bulak magazine started publication. In the second section of the study, the language of the work was examined under the titles of spelling, phonetics and morphology. With the examples found in the text, an attempt was made to create a grammar belonging to the last period of Chagatai Turkish used in East Turkestan. In the third section, Text section, footnotes were used to explain where it was deemed necessary to make a text transcription. In the fourth section, Index section, an index with grammatical explanations was created for the text. In this section, the meanings of the words in the text were taken as basis, compound verbs and formulaic expressions were examined according to their meanings and given as headings.