Zor entübasyon düşünülen hastalarda ezvision videolaringoskop ile gum elastik buji yardımlı macintosh laringoskopinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of ezvision videolaryngoscopy and gum elastic bougie-assisted macintosh laryngoscopy in patients with expected difficult intubation
- Tez No: 910843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF YAZAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Zor hava yolu yönetimi, anestezi uygulamalarında önemli bir sorun olup, entübasyon başarısızlığı ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir. Videolaringoskoplar, özellikle zor hava yolu durumlarında entübasyon başarı oranını artıran ve komplikasyonları azaltan cihazlar olarak öne çıkmaktadır. Ancak, EzVision® gibi yeni nesil videolaringoskopların etkinliği henüz yeterince değerlendirilmemiştir. Bu çalışmanın amacı, primer olarak EzVision® videolaringoskop ile direkt Macintosh laringoskopun glottik görünüm açısından karşılaştırılmasıdır. Sekonder amaçlar ise her iki grupta entübasyon süresi, deneme sayısı, entübasyon kolaylığı ve komplikasyon oranlarını değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Bu çalışma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Şehir Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniğinde gerçekleştirilen prospektif, randomize, kontrollü ve çift-kör bir araştırmadır. Çalışmaya, ASA I-III fiziksel durumunda olan, 18-65 yaş arası ve belirlenen zor entübasyon kriterlerinden en az birini karşılayan 70 hasta dahil edilmiştir. Katılımcılar rastgele iki gruba ayrılmış; bir grupta EzVision® videolaringoskop, diğer grupta ise geleneksel Macintosh laringoskop kullanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalar için uygun durumlarda bağımsız örneklem t-testi ve Mann-Whitney U testi uygulanmış; kategorik verilerin karşılaştırılmasında ise ki-kare testi kullanılmıştır. Bulgular: EzVision® videolaringoskop kullanılan grupta, glottik görünüm kalitesinde belirgin bir iyileşme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Difficult airway management is a significant challenge in anesthesia practice, with intubation failure leading to serious complications. Videolaryngoscopes have emerged as devices that increase intubation success rates and reduce complications, especially in challenging airway scenarios. However, the efficacy of new-generation videolaryngoscopes, such as the EzVision®, has not been sufficiently evaluated. This study primarily aims to compare the glottic view provided by the EzVision® videolaryngoscope with that of the direct Macintosh laryngoscope. Secondary objectives include evaluating intubation time, number of attempts, ease of intubation, and complication rates in both groups. Materials and Methods: This prospective, randomized, controlled, and double-blinded study was conducted at the Department of Anesthesiology and Reanimation, University of Health Sciences Konya City Hospital. Seventy patients, aged 18-65 years with an ASA physical status of I-III and meeting at least one criterion for difficult intubation, were included in the study. Participants were randomly assigned to two groups: one group underwent intubation with the EzVision® videolaryngoscope, while the other used the conventional Macintosh laryngoscope. For intergroup comparisons, independent sample t-tests and Mann-Whitney U tests were used where appropriate, and categorical data were analyzed using the chi-square test. Results: In the group using the EzVision® videolaryngoscope, a significant improvement in glottic view quality was observed.