Spatial assessment of walking in Hacettepe, Ankara
Yürümenin mekansal çözümlemesi Hacettepe, Ankara
- Tez No: 910854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSU CANARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık ve Kent Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Kentsel mekanın“göz seviyesi”üzerinden anlaşılması, mekanın“yürüyen kentli”tarafından nasıl algılandığı ve kullanım biçimleri açısından önemlidir. Kentsel mekanın formu ise yürümeyi doğrudan etkileyen ve şekilllendiren temel unsurlardan biridir. Yürüme deneyiminin kentsel form ile birlikte düşünülmesi mekanın kullanım pratiklerinin anlaşılmasını, yürüyenin mekansal algısının ortaya çıkması ve tasarımın değerlendirilmesini sağlamaktadır. Bu çalışma,“yürüyen kentli”kavramı odağında, Hacettepe Üniversitesi Sıhhıye Sağlık Kampüsü'nün(Hacettepe) kentsel form ve yürüme deneyimi arasındaki ilişkiyi çözümlemektedir. Hacettepe'nin tarihsel gelişimi, Hamamönü ile sınır ilişkisi, kentsel bağlantısallığı, yürüyen kullanıcı yoğunluğu ve topografik özellikleri yürümeyi zenginleştiren ve çeşitlendiren birer unsur olması sebebi ile çalışma alanı olarak seçilmiştir. Hacettepe'yi yürüyen kentli odağında çözümleyen araştırma, fiziksel mekânın yürüme davranışlarını nasıl şekillendirdiğine dair içgörüler sunmaktadır. Bulgular, yürüyen kentli gözünden kentsel mekanda yürümenin ve deneyimin anlaşılmasının, mekansal çözümleme ve tasarımın değerlendirilmesinde kritik bir unsur olduğunu ortaya çıkarmıştır. Çalışma yürüme deneyiminin anlaşılmasının form-space-movement bağlamında çalışmalarda üretilen farklı analiz mediumları ile çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Understanding the urban space through 'eye level' is crucial in terms of how the space is perceived and used by the 'walking urbanite'.“The urban form”is one of the main elements that directly affect and shape walking. Considering the“walking experience”together with the urban form enables the understanding of the usage practices of the space, the spatial perception of the walking urbanite and the evaluation of the design. This study analyses the relationship between urban form and walking experience in Hacettepe University Sıhhıye Health Campus (Hacettepe) with a focus on the concept of 'walking urbanite'. The historical development of Hacettepe, its border relationship with Hamamönü, its urban connectivity, the density of walking users and its topographical features have been chosen as the study area because they are elements that enrich and diversify walking. The research, which analyses Hacettepe with a focus on walking urbanites, offers insights into how physical space shapes walking behaviors. The findings reveal that understanding the experience of walking in urban space from the perspective of the walking urbanite is a critical element in spatial analysis and design evaluation. The study provides a framework for understanding the experience of walking in the context of form-space-movement through different mediums of analysis produced in the studies. It emphasizes the importance of spatial design in creating experiences and provides a framework for future research on urban form and mobility.