Evaluation of the ımpact of early childhood caries on oral health-related quality of life for turkish preschool children and their families
Okul öncesi çocuklarinda ve ailelerinde; erken çocukluk çaği çürüklerinin ağiz sağliği ile ilişkili yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 910853
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KARGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı erken çocukluk çağı çürükleri grubu (EÇÇ) ile kontrol grubu karşılaştırarak erken çocukluk çağı çürüklerinin okul öncesi çocuklar ve aileleri için ağız sağlığı ile ilgili yaşam kalitesi (OHRQoL) üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Yöntem: 2-5 yaş arasındaki çocuklara kesitsel bir anket yapıldı. Çocuklar EÇÇ grubu ve kontrol grubu (çürük olamayan) olarak iki gruba ayrıldı. Genel sorular, Erken Çocukluk Çağı Ağız Sağlığı Etki Ölçeği'nin (T-ECOHIS) ve çocuklarda ağız sağlığı ile ilgili yaşam kalitesinin Türkçe versiyonu (POQL) anketleri ebeveynler tarafından dolduruldu. Çürük, eksik ve dolgulu dişler'in (dft) değerleri DSÖ kriterlerine göre tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the Early Childhood Caries (ECC) group to the Control group (caries-free) to assess the effect of ECC on the Oral Health-Related Quality of Life (OHRQoL) of preschool children and their families. Methods: A cross-sectional survey was conducted on children ages 2–5. Children were classified into two groups, the ECC group, and the Control group. A survey has been used consisting of general questions, the Turkish version of the Early Childhood Oral Health Impact Scale (T-ECOHIS), and the Turkish version of Pediatric Oral Health-Related Quality of Life (POQL).Surveys filled by parents. The decayed, missing, and filled teeth (dft) were detected according to WHO criteria.