Dear ec competition authority, do you mind if i exercise my ip rights?
Sayın AB Rekabet Otoritesi, fikri mülkiyet haklarımı kullanmamda bir sakınca var mı?
  1. Tez No: 910860
  2. Yazar: GÜL BÜYÜKKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANDREW SCOTT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: London School of Economics and Political Science
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Son yıllarda Avrupa Topluluğu (AT) rekabet otoriteritelerince zorunlu unsur doktrini rekabet hukukunun sınırlarını aşarak fikri ve sınaî hakları da içine alacak şekilde uygulanmaya başlanmış ve böylesine geniş bir uygulama rekabet hukuku eliyle fikri mülkiyet alanına müdahalenin ne derece gerekli olduğuna yönelik haklı bir tartışmayı da beraberinde getirmiştir. Klasik olarak doktrin üst pazarda hakim durumda olan bir teşebbüsün alt pazardaki bir rakibine o pazarda faaliyette bulunabilmesi için zorunlu olan bir faaliyeti sağlamaktan kaçınması halinde uygulanmakta olup böyle bir durumda hâkim durumundaki teşebbüsün reddi Avrupa Topluluğu Antlaşması'nın 82. maddesinin ihlaline sebebiyet vermekte, ihlalin giderilmesi ise ancak hâkim durumdaki teşebbüsün zorunluluk niteliği taşıyan unsura geçiş tahsis etmesiyle mümkün olmaktadır. Kusurdan arî gözüken bu tablo zorunlu unsurun fikri mülkiyet hukukunca korunması halinde karmaşıklaşmakta bunun temel sebebi olarak da üst pazarda hakim durumda olan teşebbüsün zorunlu lisanslama eliyle alt pazardaki rakipleriyle fikri ve sınaî haklarını paylaşmaya zorlanmasının kısa vadede üst pazarda rekabeti arttırsa bile, uzun vadede fikri mülkiyet hukukunun amacı olan yenilikçi çabanın teşvikini azaltması gösterilmektedir. İki rejim arasındaki bu gözle görülür çarpışma; bir yandan piyasadaki rekabeti istenilen düzeyde tesis ederken, diğer yandan fikri ve sınaî hak sahiplerinin mağduriyete uğratmayacak olan koşulların nasıl oluşturulabileceğinin araştırılması gerektiğine işaret etmektedir. Bu çalışmanın amacı AT rekabet hukukunun bu güncel sorununu, Avrupa içtihat hukukundan ve doktrindeki farklı görüşlerden yararlanarak irdelemek ve her iki rejiminde istikrarlı ve sağlıklı bir şekilde işleyeceği olası koşulları saptamaktır. Çalışmanın genelinde Avrupa Toplulukları Adalet Divanı'nın önce Magill ve ardından IMS davalarında vermiş olduğu kararların bahsi gecen koşulların kusursuz olmasa da doğru seçiminin ve istikrarlı uygulamasının fermanı oluşu ortaya konmuş; ancak Komisyonun Microsoft davasında aldığı karar ile mevcut yerleşikliğin alt üst edildiği gözler önüne serilmiş ve rekabet hukukuyla fikri mülkiyet hukukunu ortak ve kalıcı bir paydada birleştirebilecek çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the essential facilities doctrine has been applied by the European Community (EC) competition authorities in a manner that transcends the boundaries of competition law to encompass intellectual and industrial property rights. Such an expansive application has sparked a legitimate debate about the necessity and extent of intervention by competition law in the realm of intellectual property. Traditionally, the doctrine is invoked when a dominant undertaking in an upstream market refuses to provide access to an essential facility required by a competitor to operate in a downstream market. In such cases, the refusal by the dominant undertaking constitutes a violation of Article 82 of the European Community Treaty. Remedying this violation typically requires the dominant undertaking to grant access to the essential facility. However, this seemingly straightforward framework becomes more complex when the essential facility in question is protected under intellectual property law. The fundamental issue arises from compelling a dominant undertaking to share its intellectual and industrial property rights with competitors in the downstream market through compulsory licensing. While this may enhance competition in the short term, it could undermine the objective of intellectual property law, which is to incentivize innovation in the long term. This visible conflict between the two regimes highlights the need to explore how competition in the market can be effectively established without unduly harming the rights of intellectual and industrial property holders. The aim of this study is to examine this contemporary issue of EC competition law by leveraging European case law and differing doctrinal perspectives to identify the possible conditions under which both regimes can operate in a stable and harmonious manner. Throughout the study, it has been demonstrated that the rulings of the European Court of Justice in the Magill and IMS cases represent an imperfect yet proper selection and consistent application of these conditions. However, it has also been revealed that the Commission's decision in the Microsoft case disrupted the existing framework. The study concludes with proposals for solutions that could reconcile competition law and intellectual property law on a common and sustainable basis.